Makaleler

Esnaf Sözleri

Esnaf Sözleri
Esnaf Sözleri

Esnaf lafları, mahallemizin küçük bakkalından , kasabından, manavından , pastacısından duyduğumuz sözlerdir. Her müşteriye nezaket kuralları çerçevesinde samimiyetle söylenmiş, hoş sözlerdir bunlar.

Esnaflar kendi işlerinde çalışarak, emek vererek işin çekirdeğinden yetişirken öğrenmiştir bu sözleri. O kadar çok karşılaşmıştır ki bu durumla içeriye giren müşterinin ruh halini tahmin edip buna göre sözler söylemektedirler.

Esnaflar bilgi birikimlerinin yanına, verdikleri emek ve yaratıcılıklarını katarak güzel esnaf sözleri ortaya çıkarmaktadırlar. Derdini insanları kırmadan anlatmanın en güzel örnekleridir esnaf sözleri. Olabildiğince kibar ve naif olan bu esnaf sözleri, dilden dile söylenerek zihinlerimizde yer edinmektedir.

Esnafları Anlatan Sözler

Esnaflık herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Hiç kimse uyanmadan esnafın uyanması, herkes evine çekildikten sonra bir müddet daha esnafın dükkanının başında olması gerekir.

Hak yememeye çalışırken, kendi hakkını da korumanın gerektiği bir meslektir esnaflık. Bu gereklilik ile de zamanla esnaf ahlakı oluşmuştur. Esnaf ahlakı, hak geçmesin diye biraz daha fazla koymaktır. Müşterinin şikayetlerini, derdini kendi derdiymiş şikayetiymiş gibi sahiplenmektir.

Esnaf ahlakı geçmişten günümüze kalan ve  geleceğe de bırakılacak bir yaşayan kültürdür. Esnaf, esnaf ahlakını yanına aldığı çırağına öğreterek geleceğe aktarırken, esnaf ahlakı ile ilgili sözler de söylenecek ve ünlü ticaret sözleri olarak nesilden nesile aktarılacaktır.

Anlamlı Esnaf Sözleri

Babacan olur esnaf , sorun yaratan değil sorun çözen olur genelde. Daha samimi gelir o yüzden esnaf olan insanlar. Kelimeleri de iyi seçer. Çünkü hakimdir sokak, mahalle diline. İlk onlar duyar mahallede olan biteni. Mahallenin kalbi gibidir mahalle esnafı.

Esnaf müşterisi ile iki kelam eder. Ama daha çok dinler. Çünkü alışmıştır buna. Müşteri olmaz ise hiçbir şey olmaz çünkü. Ona göre davranır müşterisine. Hakkını da yedirtmez. Ama baktı ki hakkına saldırı var, hemen cevap verir meşhur esnaf sözleri ile.

Esnaf bulunduğu mahallenin ve semtin silueti gibidir. Mahallenin yorgunluğunu , mutluluğunu yüzlerine bakarak görebilirsiniz. Sanki onlar yaşlandıkça mahallede yaşlanıyormuş gibi hissedersiniz.

Güler yüzlü, adaletli esnafın olduğu mahalle daha güzel ve daha canlı olur. Mahalle bakkalına güvenmek ya da mahalle kasabının kim olduğunu bilmek güven verir insana. Daha çok sever ve sahiplenirsiniz o semti ve o mahalleyi. Selamsız sabahsız geçmezsiniz sokakları. İş hayatının yorgunluğunu atmak için mahallenize koşarsınız adeta. Yıllar sonra o semtten taşındığınızda dahi duyduğunuz esnaf sözleri size mahallenizi hatırlatır.

Atarlı Esnaf Sözleri

Ülkenin ve şehrin çilesini en çok çeken mesleklerden bir tanesidir esnaflık. Ne olursa olsun müşteri için suçlu esnaftır çoğu zaman. Esnaf zam yapmıştır çünkü ya da indirim yapmamıştır.

Esnaf içerler bazı durumlara , içerler ama söyleyemez çoğu zaman. Sonra bir gün gelir o çok iyi bildiği mahalle dili ile söyler lafını esirgemez.

En iyi atarlı sözleri söyleyenlerden biridir esnaf. Çünkü çok iyi bilir sokak ağzını. Mahalleyi de çok iyi tanır ve bilir. Siz okuldan eve, evden işe derken o mahallededir hep. O yüzden daha atarlı ve anlamlı esnaf sözleri, içlerinde derin yaşanmışlıklar barındırır.

Esnaf Duvarlarını Süsleyen Güzel Sözler

Esnaf müşterisine değer verir. Söylemek ister söyleyemez bazen. Yok demek ister ama diyemez. Ama onun da konuşacak bir yeri vardır, dükkanının duvarları.

Esnaf duvarlarına baktığınızda kiminin sevgisini, kiminin hayat ile ilgili güzel bir sözü, kimisinin tuttuğu takımı veya  sevdiği şehri görürsünüz. Yazmak istediği duygularını yazabileceği bir defter gibidir esnaf duvarları.

Esnaf yaşadığı yerin en çok insan görenidir çoğu zaman. Gördükçe tanır. Tanıdıkça bilgilenir. Bilgilendikçe de duvarlarında esnaf sözleri olarak paylaşır bilgi birikimini.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı