Makaleler

Gençlik Hakkında Sözler

Gençlik Hakkında Sözler
Gençlik Hakkında Sözler

Gençlik insan yaşamının çocukluk ve yaşlılık arasında kalan bölümüne verilen isimdir.

İnsanlar tarihin eski çağlarından beri gençliğin cazibesinin peşinden koşmuşlardır. Bazı kişiler bu çabalarında başarıya ulaşmaya çalışırken kültür ve tarihimize destek olmuştur. Bu çabalardan bazıları halk destanlarına ya da masallara dönüşmüştür. Bu sebeptendir ki gençlik ve genç kalma arzusu hakkında birbirinden farklı etkileyici söz okumak mümkündür.

Ne yazık ki günü geldiğinde herkes gençliğini yitirir. Artık kişiler yaş alarak daha olgun bir hale gelirler. Bu olgunluk sadece fikirlere değil, insanların görünüşlerine de yansır. Bazı insanlar yaşlanmanın etkilerini hoş karşılasa da, bazıları da hala genç gözükebilmek için çeşitli çabalar sarf ederler. Bilim ve teknolojinin gelişmesi sayesinde oldukça ilerleyen estetik cerrahi ve müdahaleler bunun en bilinen örneklerinden biridir. Üstelik estetik müdahaleler genel kanının aksine sadece kadınları değil, erkekleri de oldukça ilgilendirmektedir. Artık kadınlar kadar erkekler de kliniklere başvurmakta ve gerekli operasyonları geçirmektedir.

Peki bizim için gerçekten önemli olan cildimizin mi daha genç gözükmesidir? Gençlik sadece fiziksel görünüşün nasıl olduğuyla alakalı olabilir mi? Elbette, hayır! Gençliğin çiçeği ruh da barınmadıkça, yapılan hiçbir müdahale insana yeterli gelmeyecek ve onu gençliğindeki enerjisine döndüremeyecektir. Oysa fiziksel gelişimine verdiği değeri, ruhsal gelişimine de veren insanlar asıl gençliğin ruhta ve kalpte olduğunu bilirler. Doğuda bu gençlik sırrına ulaşmak için Antik çağlardan beri uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar gelmiştir. Örneğin; Çinlilerin neredeyse her sabah güneşe karşı yaptıkları tai chi gibi…

Belirli fiziksel hareketlerle hem vücudun yaşlanması engellenir hem de ruhun beslenmesi sağlanır. Buna çok benzer bir başka uygulama ise yogadır. Hindistan da doğan bu sanat omurganın esnekliğini arttırır, nefes alış verişini düzenler ve böylece vücuttaki çeşitli hormonların harekete geçmesini sağlar. Bunlardan biri de gençlik hormonu olan melatonindir. Ayrıca düzenli uyku da bu hormonun düzenli bir biçimde salgılanmasını sağlar.

Siz de gençlik hakkında güzel sözler ve özlü sözler okuyup, daha da gençleşmek isterseniz vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı