Makaleler

Şarkılarda Geçen Sözler

Şarkıların içerdiği sözler, şarkının bir çeşit ham maddesidir. Bu ham madde müzik ile işlenerek asıl olan sanat eserini, yani parçayı yaratır. Sözler ile müziğin kendi içinde yaptığı bu dans, sanatçının dünyaya sunduğu bir armağandır.

Şarkılarda geçen sözler, benzer duygular hissettiğiniz dönemlerde sizi iyice kendine doğru çekerken bazen de hiç aklınızda olmayan bir hüznü ya da mutluluğu hatırlatır. Bir otobüs yolculuğunda ya da bir deniz kıyısında duyduğunuz bir şarkı, sizi bir anda bambaşka bir anın büyüsüne götürebilir. Bu yüzden müziğin yaşattığı şey bir çeşit ışınlanmadır aslında, kulaklıklarınızı taktığınız anda bu büyü ile kendinizi olmak istediğiniz her yerde ve her anda hissedebilirsiniz.
Şarkılarda Geçen Sözler

Aşk İle İlgili Güzel Şarkı Sözleri

Bir aşığın dudaklarından dökülen ya da kalemi ile kağıda akan her sözcük güzeldir aslında, fakat güzel şarkı sözleri aşk ile ilgili olduğunda söylenmiş ve söylenebilecek her cümleden daha büyülü bir hale gelir. Aşk, bir yolun hem sonu hem başlangıcıdır. Aşk ile söylenen her sözün bir tarafı eksik kalır, çünkü aşkı anlatmak için yeterli olacak sözler söylemek hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

İnsan, sözcüklerin tek başına yetersiz kaldığı aşık olma halinde notaların onu içine çekecek dünyasına da ihtiyaç duyar. Bu yüzden bir şarkılarda geçen sözler aşkı anlatmakta çok daha etkili bir araçtır. Normalde duyup o kadar da etkilenmediğiniz bir söz, bir şarkının içinde karşınıza çıktığında kalbinizde daha önce hiç fark etmediğiniz duygulara esir olmanıza neden olabilir.

Yerli Şarkı Sözleri

Yerli şarkı sözleri, anlamadığı ya da bilmediği bir dilin sözcüklerini duymaktan keyif almayanlar için duyguları ifade etmenin en kusursuz yoludur. Hem ana dilde kurulan şairane cümlelerin hem de evrensel bir kendini ifade etme aracı olan müziğin etkisi ile, şarkılar insanın hissettiği tüm duygular için bir yansıma haline gelir.

Güzel bir şarkı, en yakın arkadaş gibidir. Sizi asla yarı yolda bırakmaz ve her daim yanınızda olur. Gece kafanızı yastığa koyduğunuzda da, bir yere yetişmeye çalışırken toplu ulaşımda bunaldığınızda da yanınızdadır. Bu yüzden güzel bir şarkı bir insan için en güzel armağandır.

Şarkılarda Geçen Dostluk Sözleri

İnsanın hayatında kimi zaman aşklar biter, yollar en tutkulu hislere sahip sevgilileri bile bambaşka dünyalara sürükler. Gerçek bir dost ise insanı asla yalnız bırakmaz. Dostluk, farklı annelerden doğan iki kardeşin birbirine kavuşması halidir. Bu sebepledir ki, iki dostun arasındaki kuvvetli bağ da anlatılmaya ihtiyaç duyar.

Şarkılarda geçen dostluk sözleri, bir dost için en kıymetli hediyedir. Ona sizin için ne denli özel olduğunu ve kalbinizde sarsılmaz bir yerinin her daim olacağını fark ettirir. Dosta söylenen hiçbir güzel söz boşuna değildir, çünkü dostunuz en iyi gününüzde de en kötü gününüzde de yanınızda olan kişidir. Gerçek dost, hem dertleri unutturur hem de tüm o dertlere ortak olur.

Rap Şarkılarda Geçen Güzel Sözler

Müzik piyasasında git gide daha çok popülerleşen rap müzik, özellikle arka planda kullanılan müziklerin alt yapısı ve sözleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Diğer müzik türlerinde uzun anlatımı ile müziğe uyum sağlayamayan birçok cümlenin rap müzikte yeri vardır. Bu yüzden rap şarkılarda geçen güzel sözler insanın kendini ifade etme çabasının oldukça başarılı bir karşılığıdır.

Şarkılarda geçen sözler ve bu sözlerin sahip olduğu güç ile insan aşk, nefret, özlem gibi birçok duyguyu ifade etme yolu bulur. Aynı zamanda böylece sanatçı ile dinleyici ortak bir paydada buluşmuş olur ve bireylerin birbirlerini anlama serüvenlerinde müzik, önemli bir araç haline gelir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı