Makaleler

Yalancılık Hakkında Sözler

Yalancılık Hakkında Sözler
Yalancılık Hakkında Sözler

Yalancılık olaylar karşısında sürekli gerçeği saptırma, kişileri bazen iyi bazen de kötü niyetli olarak yanlış bilgilendirme, kandırma ve gerçeği saptırmadır.

Yalancılık insanlığın hastalığıdır. Hangimiz ‘Şimdiye kadar hiç yalan söylemedim’ diyen birinin sözüne inanıyoruz ki. Sanki bu cümle söylenmiş en büyük yalan gibi gelmiyor mu çoğu kişiye. İnsanlar ne yazık ki yalana yatkın canlılar. Fakat yalan karşısında kişilerin verdiği farklı tepkiler var elbette. Bazıları yalancıları affetmek istemez ve bir daha onlara güvenmezken, bazıları da yalan söylemi o kadar da büyütülecek bir sorun gibi görmez. Yalanın da dünyamız kadar eski olmadığını unutmamamız gerekir. bu yüzden yalan hakkında pek çok atasözü ve deyiş vardır.

Kimi kişiler daha zararsız yalanlar söylediklerini düşünürler. Hatta bunlara beyaz yalanlar adını takarlar. Bunlar ciddi ve kişilerin hayatını önemli derece etkileyen yalanlar değildir. Belki neden geç kaldığının bahanesidir, bazen birini sinirlendireceğini bildiğimiz için olayları detaylı anlatmamadır, bazen de sizi çağıran arkadaşlara evden çıkmama bahanesi olarak uydurduklarınızdır. Fakat neticede yalan mıdır? Yalandır! Bu yüzden beyaz yalanlar adını versek bile dürüst tavrımızdan vazgeçmemeliyiz. En azından kendimize olan saygımız için bunu yapmamalıyız.

Biz yalan söylediğimizde dünyanın sonu gelmiş gibi hissetmeyiz ama biri bize yalan söylemişse oldukça sinirleniriz. Ve neden böyle bir şey yapıldığını anlamakta güçlük çekeriz. Genelde kendimizi yalan söyleyen kişinin yerine koymaz ve ‘Bana yalan söyledi’ diyerek üzülürüz. Eğer karşımızdaki kişiler bizi ayakta uyutmuşsa, yalanlarıyla bize zarar vermişlerse elbette onları affetmemeliyiz. Hatta yaptıklarının hesabını da sormalıyız. Bu kişileri de derhal hayatımızdan çıkarmalıyız. Ama eğer beyaz yalanlar adını verdiğimiz yalanlardan söylenmişse, bir kere daha durup düşünmekte fayda var. acaba bizde onun yerinde olsak aynısı yapar mıydık? Yoksa dürüst mü olurduk? Bundan sonra da bize yalan söyleyen kişiyle konuşmalıyız. Ona yalan söylemesine gerek olmadığını, eğer bize karşı dürüst olursa her zaman daha mutlu olacağımızı söylemeliyiz.

Sizde yalan hakkında hayata yön veren sözler okumak ve bu sözleri sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz her gün yeni içeriklerle sizi karşılayacak olan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı