Makaleler

Gelecek Hakkında Sözler

Gelecek Hakkında Sözler
Gelecek Hakkında Sözler

Gelecek henüz gerçekleşmemiş olan, ileri zamanlarda yaşanacak olandır.

Aramızda gelecek kaygısı taşımayan var mı? Belki çocuksa ya da çok genç yaşlardaysa taşımıyor olabilir. Fakat insanlar genellikle yirmili yaşlarına girdikten sonra gelecekle ilgili planlar yapmaya başlıyorlar. Otuzlara gelinde ise eğer hedefler gerçekleşmemişse gelecekle ilgili kaygılar başlıyor. Sanki bir şeyler yapmak için son zamanlarmış gibi bir algı oluşuyor. Oysa hangi yaşta olursak olalım gelecek bizim elimizdedir. Fakat erkenden önlem almaktan zarar gelmez! Bu yüzden gelecekle ilgili hayata yön veren sözler okuyabilirsiniz.

Öyle zamanlarda yaşıyoruz ki geleceği planlamanın elzem olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hayat bir yarış içerisinde geçiyor. Biz doğar doğmaz önce anne ve babamız biçim için bir gelecek planı çiziyor. Hangi okullarda okuyacağımız, nerede yaşayacağımız ebeveynlerimizin kafasını oldukça meşgul ediyor. Bunun için bazen yatırım hesapları açılıyor, çeşitli birikimler yapılıyor. Fakat belli bir yaşa geldikten sonra gelecek kaygısını biz üstleniyoruz. Aslın ortaokula giden bir çocuk hangi liseye, liseye giden ise hangi üniversiteye gideceğini düşünerek ve bunun için sınavlara çalışarak geleceğini şekillendirmeye çalışıyor. Bundan sonra ne iş yapacağımız, ne zaman iş bulacağımız, ne kadar maaşla nasıl bir hayat kurabileceğimiz, kiminle beraber olacağımız gibi yeni gelecek planları yapılıyor. Kısacası insanlar geleceğini planlamaktan bir an bile vazgeçmiyor. Bu da oldukça doğal. Çünkü kimse kollarını açıp, nasıl bir hayat istediğimizi bize sunmuyor. Yaşayacağımız hayatı kazanmak için ilmek ilmek şimdiki zamanımızı örüyoruz.

Fakat kendimize hedefler koyarken şimdiki anı da yaşamayı ihmal etmemiz lazım. Çünkü şimdiki an bir daha geri gelmeyecek. Eğer anın içerisinde mutlu olmazsak ve onu değerlendirmezsek yine eksik kalıyoruz. Sadece belli hedefleri yerine getirmeye çalışan robotlara dönüşüyoruz. Bu durumda belirli başarılar kazansak bile bizi mutlu bir kişi yapmaya yetmiyor. Bu yüzden geleceğimizi düşünürken anı kaçırmaktan kaçınmalıyız! Şimdiyi güzelleştiren, geleceğe de umutlarını taşıyacaktır.

Sizde gelecek hakkında güzel sözler okumak ve bunları sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz vakit kaybetmeyin! Her gün yeni içeriklerle güncellenmeye devam eden sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı