Makaleler

Kibir Hakkında Sözler

Kibir Hakkında Sözler
Kibir Hakkında Sözler

Kibir kendini diğer kişilerden üstün görme, büyüklenme ve gururdur.

Kibir insanın içindeki zehir gibidir. Çünkü kibirli insan kendisiyle ve çevresiyle ilgili gerçeklere kendini önemli ölçüde kapatmış demektir. Kendisinin diğer herkesten üstün olduğu duygusu ya da düşüncesiyle hareket eder. Kibirli insan kendi düşünceleri dışındaki düşüncelere, önerilere pek değer vermez ya da kulak asmaz. Kibir ile ilgili birçok özlü söz yazılmıştır ve bunlardan bazıları günümüzde de kullanılmaktadır.

Kibir insanın düşünce şeklini olumsuz şekilde şekillendirir. Kendi düşüncelerinin en üstün olduğunu düşünen biri yeni fikirlere açık olmaktan uzaktır. Daha iyisini tanımamayı bilmemek insanı uçuruma götürebilir. Yanlışlarının farkında olamayacak kadar katı bir düşünce sistemine sahip biri bu davranışının sonunda pek de hoş olmayan durumlar yaratabilir.

Kibirle hareket eden, örneğin kendi güzelliği yüzünden her şeye sahip olabileceğini ve sırf bu yüzden her şeyi yapmaya her şeyi söylemeye hakkı olduğunu düşünen biri sonunda üzülmeye ve bu düşüncelerinin gerçeklikten çok uzak olduğunu anlamaya mahkûmdur. Bunu anlamadan yaşaması durumundaysa bir yalanın içinde ve kör bir şekilde yaşıyor demektir.

Kibrin zehirli bir duygu olmasının bir diğer nedeni karşıdaki insanları incitmesidir. Herkes takdir edilmeyi bekler ve aşağılanmak insanların hoşuna gidebilecek bir durum değildir. Kibirli bir insan karşısında herkes aşağılanmış hisseder. Her insanın kendi egosu olduğuna göre bu durum çatışmalara, münakaşalara hatta bazı durumlarda daha da acı sonuçlara ulaşabilir.

Bir insanın kibirden muzdarip olup olmadığını anlamak için sohbet etmek yeterlidir. Eğer sadece kendi söylediklerinin doğru olduğunu iddia ediyor ve diğer herkesin görüşlerini umursamıyor, işe yaramaz olarak addediyorsa o kişi kibirlidir. Ondan bir an önce uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kibrin oluşmasının çeşitli sebeplerinden biri insanın kendine aşırı güvenidir. Çok bilgili, çok güzel, çok yetenekli olduğunu düşünen birinin her konuda birden fazla fikri vardır. Ancak aslında fikirlerin kimseye ait olmadığını, bizden önceki kuşaklar olmasa bu fikirleri dile bile getiremeyeceğimizi unutmuş durumdadırlar.

Eğer siz de kibir ile ilgili resimli sözler oluşturmak ya da komik sözler okumak istiyorsanız sitemizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı