Makaleler

En İyi Vecizeler

En İyi Vecizeler
En İyi Vecizeler

En İyi Vecizeler

Kısa ve anlamlı söz olan vecizelerin söyleyenleri bellidir. Bunlara özdeyiş de denilebilmektedir. Bir görüş, bir düşünceyi en iyi şekilde anlatır. Bu düşünceler bireysel veya toplumsal olabilmektedir. Bazı durumlardan yapılan çıkarımlar da olabilmektedir. Deneyimlere ve gözlemlere de dayanabilmektedir. Vecizeler de kitaplarda yer almalarının yanı sıra ayrı olarak da yazılmaktadır. Vecize ilk olarak eski Yunan edebiyatında yazılmıştır. Daha sonraları diğer ülkelere de geçmiştir. İslam alimlerinin vecizelerine de kelam-ı kibar denilmektedir.

Vecize, veciz, önsöz, özlü söz, veciz söz olarak adlandırılmaktadır. Atasözleri gibi öğüt vericidir. Tek farkı yazarının bilinmesidir. Vecizeler eserler içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında ayrı olarak da yazılmaktadır. Bireylerin çıkarımlarını en iyi şekilde yansıttıkları bu sözler günümüzde her yerde kullanılabilmektedir. Öğüt almak ve ders edinmek için bu tarz sözlere her yerde rastlayabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada bu tarz sözler sıklıkla kullanılmaktadır. Bireylerin yaşadıklarını anlatması ya da bireylere öğütler olması amacıyla paylaşılmaktadır. Bu sözlerden ders çıkarılması için özellikle okumak gerekmektedir. Vecize türünde yazan ilk sanatçımız ise Cenap Şahabettin’dir. Tanzimat edebiyatı döneminde yazmıştır. Bazı çıkarımlar en güzel kelimeler ile ifade edildiğinde dikkat çekmekte ve ders verici nitelikte olmaktadır. Bu yüzden edebiyatta bu tarz söylemlere rastlanmaktadır. Özellikle eski edebiyat sözleri hem kullanılan kelimelerin farklı olması hem de içeriklerinin farklı olması nedeniyle dikkatleri çekmektedir.

En İyi Vecizelere Ulaşmak İçin

En iyi vecizelere ve özlü sözlere ulaşmak için GuzelSoz.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Buradan vecizelere ulaşabilir ve istediğiniz yerlerde yayımlayabilirsiniz. Ünlülerin vecizeleri de bu sitede yer almaktadır. Yazarların isimlerine göre artma yaparak vecizelerine ulaşabilirsiniz. Bu sitede birbirinden güzel özlü ve etkileyici sözler yer almaktadır. Aynı zamanda aşk sözleri ve atasözleri de mevcuttur. Hayatımızın bazı anlarında yaşadıklarımızı anlatacak birkaç kelimeye ihtiyaç duyarız. Duygularımızı ve çıkarımlarımızı özetleyen kelimeler, bizlere ifade edemediğimiz uzun cümlelerin tercümesi olur. Bu yüzden ünlüler ve yazarlar en iyi şekilde kelimeler seçip iyi sözler yazabilmektedirler. Bu tamamen yetenek işidir. Şair ve yazarları kelimelerle nasıl oynadıklarını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı