Makaleler

Güzellik Hakkında Sözler

Güzellik Hakkında Sözler
Güzellik Hakkında Sözler

Güzellik, estetik bir beğeni, duygu ve coşku, hoşlandıran bir duygu ortaya çıkaran niteliktir.

Güzellik pek çoğumuz için önemlidir. Kadınlar da erkekler de güzellikten bahsetmeyi severler. Her kişinin kendisine göre bir güzellik algısı vardır. Kimisi için sadece hoş olarak nitelendirilebilecek bir olgu, bazısının gözüne muhteşem bir güzellik olarak görülebilir. Bu yüzden zevkler ve renkler tartışılmaz deriz ya. Her birimizin beğenileri kendince güzeldir. Bu yüzden güzellik konusunda eleştiri yaparken dikkatli olmak gerekir. Bu sebeptendir ya geçmişten günümüze güzelliğe dair pek çok özlü söz ya da güzel söz bulabiliriz. Çünkü insanlar güzellik hakkında konuşmayı da, düşünmeyi de çok severler.

Güzellik kavramıyla ilgili en çok dikkat etmemiz gereken, onun esiri olmamaktır. Çünkü bizim beğenilerimizin dışında, insanların bize dayattığı bir güzellik algısı da vardır. İşte bu baskıya boyun eğip, kendimizden ödün vermemeliyiz. Örneğin; kadınlar ve erkekler için belli güzellik kalıpları benimsenmiştir. Bu kalıplar çağlardan beri de değişerek gelmiştir. Mesele Rönesans döneminde kilolu bir kadın göklere çıkarılır. Hakkında şiirler yazılır, resimler yapılır. Çünkü o dönemin kabul edilen güzellik anlayışı budur! Fakat günümüze geldiğimizde kilolu olmanın bizi çirkinleştirdiğini düşünürüz. Çünkü şimdi dayatılan güzellik algısı da budur. Artık ne kadar zayıfsanız o kadar güzelsiniz gibi yanlış bir anlayış gelişmiştir. İşte esiri olmayın derken tam da bu durumdan bahsediyoruz.

Sizin için önemli olan kendi güzelliğinizin ve biricikliğinizin farkına varmanızdır. Siz kilolu da olsanız, kısa da olsanız, uzun da olsanız, esmer de olsanız, sarışında da olsanız güzelsiniz. Güzelliğiniz insan olmanızdan, içinizden geliyor. Hiçbir kalıp da sizin ne kadar güzel olduğunuzu değiştiremez. Başkalarının algılarının sizi üzmesine asla izin vermeyin! Kendinizi ne kadar güzel hissederseniz, başkalarına da o kadar da güzel gözükeceğinizi unutmayın! Güzellik sizsiniz!

Sizde güzellikle ilgili resimli sözler oluşturmak isterseniz ya da ünlülerin sözleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz mutlaka sayfamızda gezinmeye devam edin. Sizin için her gün güncellenen pek çok farklı sözü okuyun ve sevdiklerinizle de paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı