Makaleler

Umut Hakkında Sözler

Umut Hakkinda Sozler
Umut Hakkinda Sozler

Umut, olması beklenen ya da olacağına kesin bakılan olaylar hakkında hissedilen iç erinci ve güven duygusudur.

Her insanın yaşamak için umuda ihtiyacı vardır. Yaşamdan umudunu kesmiş kişi, hayatla bağlarını koparmış demektir. Umut çağlar boyu insanlara en güzel hayalleri tılsımlı bir biçimde düşündürtmüştür. Umut edebiyatta ve şarkılarda da bolca işlenmiş, umut hakkında hayata yön veren sözler söylenmiştir.

Bazı kişiler taşıdıkları umudu hiçbir koşul altında kaybetmezler. Her zaman umut etmeye ve olaylar hakkında olumlu düşünmeye devam ederler. Bu kişiler uyumadan önce başlarını yastığa koyup dertleri sıkıntılarını düşüneceğine, kendilerini bekleyen güzel günleri düşünürler. Olaylara ve kişilere karşı takındıkları bu tavır, hayata bakış açılarında da etkili olur. Umutlu insanlar, güzel günler göreceğine inanır ve pozitif yaklaşımlarda bulunurlar. Bu sebeple kolay yıkılmazlar ve sorunlara kısa sürede çözüm üretirler. Ayrıca pozitif tavırları sayesinde yaydıkları enerji dolayısıyla isteklerine çok daha kısa sürede ulaşırlar. Çünkü umut insanı harekete geçmesi için tetikler.

Gelin bir de umutsuzlara bakalım. Yaşadıkları sorunları düşünmekten, hatta büyütmekten çekinmeyenler genelde yerinde sayarlar. Çünkü bu kişiler daha çok geçmişe odaklanır, şimdiki anın tadını çıkarmaz, geleceği ise hiç düşünmez. Düşündüğünde bile geleceği kara bir bulut gibi görür. Gelecekte onun için yine sorun, yine keder vardır. Kapılarını güzelliklere açmakta zorlanırlar. Ve bu ruh halleri onları çözümsüzlüğe götürür. Kalkıp harekete geçmek yerine söylenmeyi seçerler. Bu olumsuz tavırları hayatlarının gidişatını da etkiler. Genelde olumsuzluklar yeni sorunları çeker ve kişiler kendilerini bir girdaba kapılmış gibi hissedeler.

Umutlu kişiler eşine dostuna da neşe verir. Onlarla sohbet etmek her zaman keyiflidir. Umutsuz kişiler ise çevrelerine sürekli dert yandığı için bir süre sonra yalnızlaşmaya başlar. Çünkü sürekli dert anlatan ve karamsar ruh halinden kurtulamayan birini kimse dinlemek istemez. Dinlese bile bir süre sonra yorulacaktır. Bu sebeple umutlu gözlerle bakmayı boş bir işmiş gibi görmemeli, hayat felsefemizi her zaman umutlu olacağız şeklinde benimsemeliyiz.

Sizde umutla ilgili etkili sözler okumak ve geleceğe pozitif bakmak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı