Makaleler

İş Dünyasında Kullanılan Sözler

İş Dünyasında Kullanılan Sözler
İş Dünyasında Kullanılan Sözler

İş hayatında kullanılan sözler, son yıllarda yaygınlaşan ‘Plaza Dili’ ile de ilişkili olan sözlerdir ve bu sözler, iş terimleri olarak da geçmektedir. İş dünyasında kullanılan sözler, her mesleğe ve çalışılan her alana göre farklılıklar göstermektedir. Özellikle işe yeni başlayacak olan kişilerin merak konusu olan bu ofis dili sözlerinden en yaygın olanları ve en çok bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz. Bu sözler çoğu zaman farklı dillerden alınmaktadır ve Trük iş yerlerinde de kullanılmaktadır. İş hayatına girdikten sonra karşılaşabileceğiniz moda sözleri burada bulabilirsiniz.

İş Dünyasında Kullanılan Terimler

İş hayatında kullanılan terimler, söz konusu işin türüne göre farklılıklar gösterebilmekle beraber, neredeyse aynı iş yerinde bulunan herkesin dilinde olan ve yaygın olarak kullanılan terimlerdir. Toplantılar için, iş tanımları için, etkinlikler için ve bir takım oluşturabilmek için farklı farklı terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin çoğu farklı dillerden dilimize kazandırılmıştır ve yalnızca iş hayatında kullanılmaktadır.

‘Plaza Dili’ olarak da adlandırılan iş terimleri, genellikle özel sektörde kullanılan terimlerdir. Terimlerin çoğu İngilizceden gelmektedir fakat o kadar çok kullanılır ki artık kendi dilimizden bir kelimeymiş gibi kulağa gelir, anlaşılır.

İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Sözler

‘Plaza Dili’ diye bahsettiğimiz iş dilindeki kelimelerin neredeyse hepsi Türkçe ve İngilizce dilinden kelimelerinin birleştirilerek bir araya getirilen sözlerdir. Örneğin bir toplantı organize edilecekse buna ‘toplantı set etmek’ denilmektedir. İş hayatında kullanılan İngilizce kelimeler özel hayatta kullanılması çok da tercih edilmeyen kelimelerdir. Çünkü bu kelimeler yalnızca aynı sektörde çalışan kişiler tarafından anlaşılmaktadır ve örneğin devlette çalışan kişiler bu sözleri anlamayabilir. Sözlerin tümü İngilizce olarak karşımıza çıkmaz, genellikle özne Türkçe, yüklem İngilizce olarak oluşturulur.

İş Hayatında Kullanılan Popüler Sözler

İş dünyasında kullanılan sözler, son birkaç yıldır yaygın olarak ülkemizde özel sektörde kullanılmaya başlanmıştır ve oldukça popüler bir şekilde yayılmıştır. Özel sektörün bel kemiği olan sözcükler, resmi konuşmalarda ve yazılarda da tercih edilmektedir. Havalı bir yapıya sahip olan bu sözlerin en yaygın şekilde kullanılanlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Sektördeki en yüksek mertebeden en aşağı mertebedeki kişilere kadar herkes bu terimlere ve sözlere hakimdir. Siz de yeni bir işe başlayacaksanız bu sözlerden sizin sektörünüze en uygun olanlarını öğrenerek iş görüşmelerine gitmeniz ya da işe başlamanız oldukça büyük katkı sağlayacaktır.

İş Dünyasına Özel Olarak Kullanılan Sözler

İş dünyasında kullanılan kelimeler, iş hayatına, özel sektöre ya da plazadaki işe girer girmez hakimiyeti başlayacak olan kelimelerdir. Özel bir şirkette işe girdiğinizde herkesin bu özel dili konuştuğunu görürsünüz. Zamanla bu dile alışacak olsanız bile daha önceden bilerek gitmeniz size fırsat sağlayacaktır. Bu yüzden de en çok kullanılanları ve popüler olanları burada sizlerle paylaşıyoruz. İş dünyasında kullanılması tercih edilen kelimelerin hepsi yabancı dilde değildir. Girdiğiniz sektöre özel terimler de bulunmaktadır. Üniversitede öğrendiğiniz terimlerin yanı sıra yeni karşılaşacağınız kelimeler ve sözler de bulunacaktır.

İş Hayatında Kullanılan Moda Sözler

İş dünyasında kullanılan moda sözler, günlük rutininiz haline gelecek ve bu havalı sözleri dışarıda da kullanmak isteyeceksiniz. İş dünyasında kullanılan sözler ve kelimeleri sizin gibi özel sektörde çalışan insanlarla günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz çünkü bu sözler bir süre sonra hayatınızın tümüne dahil olabilecek olan sözlerdir. Ofis dili olarak da bilinen bu sözlerin çoğunluğunu İngilizce olarak kullanırsınız ki zaten eğer İngilizce dilinde işler yapıyorsanız bu moda sözler size mantıklı ve kolay gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı