Makaleler

Öfke Hakkında Sözler

Öfke Hakkında Sözler
Öfke Hakkında Sözler

Öfke engellenme, incinme, gözdağı ve benzeri gibi bir durumlar karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlıktır.

Öfke insanın en temel duygularından biridir. Eğer kendimizi haksızlığa uğramış hissedersek, yaptığımız işler veya gösterdiğimiz çabalar karşılığında gerekli gördüğümüz tepkiyi ya da ücreti alamazsak öfkeleniriz. Öfkenin çıkış noktası her zaman haksızlık, adaletsizlik gibi öğelere bağlı olmayabilir. Bazı durumlarda başımıza gelen şeylere ya da durumlara otomatik tepkiler verebiliriz. Örneğin birisi çarpmak suretiyle yeni beyaz gömleğimize koskoca bir çikolata lekesi bırakırsa öfkeleniriz. Karşımızdaki insanın bizi bilinçli bir şekilde incitme veya zarar verme niyeti olmasa bile bu durum bizi öfkelendirebilir. Öfke ile ilgili komik sözlerin sayısı da oldukça fazladır.

Öfke genelde kontrol edilmesi zor bir duygudur ancak yine de öfkemizi kontrol etmenin yolları vardır. Kendimizi bilinçli düşünemeyecek kadar öfkeye kaptırıyorsak yürüyüş yapabilir, çeşitli spor dallarıyla uğraşarak bedenimizdeki gerilimleri uzaklaştırır aynı zamanda toksinleri de atarız. Bazen çok yorulduğumuzdan ya da fazla acıktığımızdan dolayı öfkeleniriz. Bu yüzden vücudumuzun temel ihtiyaçlarını önemsemeli gerekli miktarda beslenmeye, dinlenmeye ve uykuya zaman ayırmalıyız.

Meditasyon, yoga gibi doğu kökenli teknikler ve uygulamalarda sakinleşmeye ve öfke kontrolünü sağlamaya yardımcı olurlar. Bu tip egzersizlerle en başta doğru nefes almayı ve bedenimizin ihtiyacı olan ve kasları gevşetip, sindirimi kolaylaştıran ve dolaşımımızı düzenleyen oksijenin vücudumuza yeterince alınmasını sağlayabiliriz. Üstelik eğer sakince nefes alıyorsak öfkeli değiliz demektir. Siz hiç sakince nefes alan bir insanın öfkeli olabildiğini gördünüz mü?

Öfke duygusu uzun süre yaşandığında vücuda zarar vermektedir. Bu konuda çok sayıda yapılmış ve öfkeliyken vücudun salgıladığı hormonların stres hormonları dediğimiz bir grup hormon olduğu anlaşılıp, eğer bu hormonların salgılanımı vücutta artarsa vücudun toksin üretmeye başladığının, iskelet ve kas sistemine zarar verdiği araştırmalarla ortaya konmuştur.

Öfke her ne kadar doğal bir duygu olsa da altında yatan ve bizi rahatsız eden temel gerçekleri anlamak bizim için hayati önem taşır.

Eğer siz de öfke ile ilgili kısa sözler ya da anlamlı sözler okumak isterseniz sayfamızı hemen ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı