Makaleler

En Güzel Sözler

Güzel kelimeler, kişinin güzellik algısına göre değişebilmektedir. Fakat öyle sözler vardır ki, neredeyse tüm insanlığın duygularına tercüme olmuştur. Güzel sözler, hayatımızı anlamlandırmaya yaramaktadır. Fakat tek özelliği elbette bu değildir. Hissettiğimiz fakat anlamlandıramadığımız duygulara da anlamlandırdığımız halde ifade edemediklerimize de anlamlı güzel sözler tercüman olmuştur. Güzel sözler yıllarca şairler ve yazarlarca yazılıp çizilmiştir. Sadece kitaplar değil şarkılar da güzel sözleriyle hislerimize ortak olmaktadır.

Manalı Güzel Sözler

Anlamlı güzel sözler yazmak zordur genellikle. Herkesin kalemi yazarlar kadar güçlü değildir. Fakat güzel sözlerin hissettirdikleri hemen herkes için aynıdır. Genellikle yaşanmışlıklarımız bu sözleri bizim için anlamlı kılmaktadır. Çünkü aslında isyan etmek isteyen biri ile isyan etmiş biri için bu konuda yazılacak güzel bir sözün anlamları çok başka olacaktır. Tıpkı aşık olan biri ile aşık olmayan biri için farklı olduğu gibi.

Anlamlı güzel sözleri, anlamlı ve güzel yapan insandır. Yazan insanın elinden çıktıktan sonra o söz artık  yazarın olmaktan çıkar ve okuyan insanlara ait olmaya başlar. Her okuyan kendi bilgi birikimi , yaşanmışlıkları ve duyguları ile okudukları sözleri anlamlandırmaya başlamaktadır.

Geçmişte yazılan güzel sözlere bakınca kimi yazarların bir çift göz  için  yüzlerce kelime yazdığını ve bu cümlelerin  hepsinin güzel olduğunu fark edersiniz. Başka bir yazarsa bir çift gözü tek bir cümleyle hatta yeri gelir tek bir kelimeyle anlatır. Bazı insanlara sayfalar dolusu olan değil o kısacık söz anlamlı gelmektedir. Yani özellikle sevgiliye güzel sözler de mana bulmanıza sebep olan şey, sizin hislerinizdir.

Guzel Sözler

Güzel Sözler Aşk

Çoğu kişi hayatının aşkını arıyordur. Aşk özeldir o yüzden her insan için. Her aşk kendi içinde farklıdır. İki insan arasında yaşanan aşkta bile iki kişinin ilişkiye bakış açısı farklıdır. Birisi için aşk için verdiği emek anlam ifade ederken karşısındaki kişi için ise bu aşk değildir. Aşk sözleri de birine daha anlamlı gelirken bir diğeri için daha sadedir.

Birlikte olan iki aşık için daha  mutluluk veren sözler güzel iken, ayrılmış iki aşık için daha üzücü sözler güzel gelir. Ayrılan aşıklar için geçmişin güzel günlerini hatırlatan cümleler güzel iken, birlikte olan iki aşık için ise geleceğin tasvirini yapan cümleler daha güzeldir.

Doğum günleri, evlilik yıl dönümleri gibi özel günler aşıklar için büyük ve anlamlı günlerdir. Bu günlerde sevgilisine güzel bir aşk sözü söylemek ister sevgililer. Bu güzel sözler umut dolu olur. Her duygu için yazılmış yüzlerce güzel aşk sözleri bulunmaktadır.

Güzel Sözler Kısa Anlamlı

Bazen bir söz yüzlerce cümlenin veremediği duyguyu ve anlamı verir. O söz sizi o kadar mest eder ki, bir duygunun bu kadar kısa bir sözde anlatılmasına hayranlık duyarsınız.

Her kısa söz anlamsız olmayacağı gibi her uzun söz anlamlı olacaktır diye de bir şey yoktur. Sizi ikna edecek olan şey sözün güzel ve anlamlı olmasıdır.

İnsan tarafından söylenen güzel aşk sözü dahi unutulur bazen, ama insan yazdığını ve okuduğunu unutamaz. Çünkü bu söz artık maddi dünya da var olmuştur. Bu sebeple kısa güzel sözler, duygularımızı anlatırken duygularımızın kendisi kadar önem arz etmektedir.

Hayat İle İlgili Manalı Sözler

İnsan hatalarla büyür, gelişir. Hata yaptıkça daha da olgunlaşır. Tecrübe kazanır hata yaptıkça. Tecrübe kazandıkça da hayat ile ilgili iki kelam etmek ister bazen. Kelamları okundukça dinlendikçe daha da mutlu olur. Okuyan ve dinleyen de bu tecrübelerden faydalanarak mutlu olur.

Kendi yaşadığı hayat perspektifinden bakar insan dünyaya. Hiç açlık çekmeyen biri anlatamaz açlığı sadece anlatmaya çalışır. Fakat bu duyguları yaşamış ve kaleme almış bir insanın resmetmesiyle yaşayabilirsiniz. Hayat dersi alabileceğiniz hatta bizzat hayatı anlamlandırabileceğiniz bu sözler ile bizzat tecrübe etmeden de anlamlandırabilirsiniz bu hayatı.

Güzel Edebi Sözler

Güzellik göreceli bir kavramdır. Bir kişiye güzel gelen başkası için güzel olmayabilir. Birçok şair tarafından yazılmış yüzlerce şiir, onlarca yazarın kaleme aldığı binlerce kitap bulunmaktadır. Bu edebi sözler de hepimizi birleştiren şey ise ortak duygularımıza tercüman olmasıdır.

Edebi sözler duymak insana bu sebeple mutluluk verir. En üzücü sözler bile içinde biraz mutluluk barındırır. Çünkü insan yaşadığını yaşayan başkalarının da olduğunu hisseder. Örneğin ölüm de yaşama dair yaşamak da. Bu yüzdendir ki hem ölümü anlatır edebi sözler hem yaşamayı. Hem ölmeyi anlatır hem öldürmeyi. Bu yazıları okuyanlarsa bu pek güzel sözler ile dert ortağı olur.

Etkileyici Anlamlı Sözler

Etkilenmek için bazen bir olay yaşamanız gerekir. Bazen birinin gitmesi gerekir. Bazen birinin gelmesi. Ama bazen bir söz tüm bunları bir anda yaşatır içinizde. Hem gider biri hem gelir. Hem yoksul olursunuz hem de zengin.

Ama bazen bir söz hem iyiyi hem kötüyü aynı anda yaşamış gibi etkiler sizi. O söz sizin için o kadar anlamlı olur ki her yere yazmak istersiniz. Bazen de sadece kendinize saklarsınız bu etkileyici ve anlamlı sözü. Başkası görürse değersizleşecekmiş gibi.  Etkileyici anlamlı sözler, bu sözden bir anlam çıkaran için değerlidir. Fakat evrensel duygularımız da bulunmaktadır. Bu duyguları anlatan manalı güzel sözler hepimiz için etkileyici anlamlara sahip olmaktadır. Bu evrensellik bazen vatan millet gibi ülkemize hasken bazense aşk gibi sevinç gibi tüm dünyaya hitap etmektedir. Bu sebeple yüzlerce kitabın farklı dillere çevirisi yapılmalıdır.

Güzel Şehir Sözleri

Gitmek istediğiniz bir yer olur. Kalmak istediğiniz bir yer olur. İki duyguyu bir anda yaşadığınız bir yer olur bazen de. Gittiğinizde özleyeceğinizi bilirsiniz o şehri ama kalmak da istemezsiniz. İşte bazen tam bu ikilemde kaldığınızda duyacağınız bir söz düşüncelerinizi netleştirir. Hatırlamak istemediğiniz bir şehir olur bazen de ya da hatırlamak isteyip de hatırlayamadığınız bir şehir. O şehirle ile ilgili, o şehri anlatan, o şehri anımsatan bir söz vardır ve o söz bazen ansızın gelir sizi bulur. Bir anda orda olmak istersiniz. Bazense bir şehirde olmayı öyle çok seversiniz ki, bu hislerinizi kağıda dökmek ister ama dökemezsiniz. Böyle anlarda sizden çok önce o şehri sevenler tarafından yazılmış, güzel sözler cümleler imdadınıza koşmaktadır. Özellikle İstanbul’a güzel sözler birçok şair ve yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Laf Sokucu Güzel Sözler

İnsan duygusal bir varlıktır. Üzülmek bir duygu olduğu gibi eğlenmek de bir duygudur. Ve her duygu güzeldir insan için. Yaşadığını hisseder çünkü insan ve yaşamayı da çok sever.

Bazen arkadaş ortamında veya herhangi bir ortamda üzerinizde tehdit hissedersiniz. Fakat karşınızdaki kişiyi sözlerinizle incitmek istemezsiniz. Duygularını ve düşüncelerini yazmak isteyen insanoğlu bu duygu için de yazmıştır. Çünkü bir insana tepki göstermek istemek kadar bu tepkiyi kibarca ifade etme isteği aynı şekilde doğal bir duygudur. Hatta sevdiğiniz bir insana tepkinizi belli etmek istediğinizde kırmaktan da kaçınmak istemeniz oldukça kibar duygudur. Bu durumda güzel sözler içerisine serpiştirmek istenir sert sözler.  Bununla birlikte her insanın güzel söz anlayışı farklıdır. Bazı insanlar için laf sokucu güzel sözler, esasında en sert ama etkili sözlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı