Makaleler

Dua Hakkında Sözler

Dua Hakkında Sözler
Dua Hakkında Sözler

Dua, namaz veya diğer tapınma eylemlerinde ya da Tanrı’ya yakarmak amacıyla okunan, dinsel değeri olan sözlerdir.

Dua, gönülden geçen ve yaradana yönelen bir ırmaktır. Dua ederken söylenen sözler kadar, ne niyetle söylendiği, dua edenin ruhsal durumu, samimiyet de önemlidir. Her dinin kendine özgü, özellikle kendi kutsal kitaplarından veya dinin kurucularından gelen ya da zaman içinde oluşturulmuş duaları vardır. Bu dualar kendi içlerinde ne amaçla kullanılacağına göre sınıflandırılabilir. Bereket için edilen dualar olduğu gibi,  dua eden kişinin işlerinin rast gitmesi için olan dualar da vardır. Duaya dair birçok resimli sözler vardır.

Dua aslında kalbin yoğunlaşması ve yaradana  açılan kalptir. Kalbin açılması ezbere söylenecek sözlerden çok daha önemlidir çünkü söylenen sözden çok niyet, kalp açıklığı ve saf duygular kıymetli ve kutsaldır. Duanın amacı yaradana isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı iletmek olduğu kadar, kendi içimize dönüp yanlışlarımızı ve doğrularımızı görebilmek ve vicdanımızı dinleyebilmek, yradanın bize bahşettiği yolda emin ve huzurlu adımlarla yürüyebilmektir.

Dua her ne kadar bireysel ya da kişiye özgü olsa da bazı durumlarda toplu dualar da edilir. Bu durumlarda dua eden topluluğun ortak bir amacı ve ortak bir isteği olması ve bu dileklerin uygun şekilde iletilmesi de önem kazanır. Buna yağmur duasını örnek verebiliriz.

İnsanlar tarihin eski çağlarından itibaren isteklerini, dileklerini, dertlerini yaratıcı bildikleri güçlere, tanrılara ya da tek bir tanrıya iletmiş, u isteklerinin ve dileklerinin karşılık bulmasını, dertlerinin ve problemlerinin çözülmesini beklemişlerdir.

İnsanın dua etmeden önce dikkat etmesi gereken şey dileği, isteği konusunda elinden gelen her şeyi yapmış olmasıdır. Böylece kendisine bahşedilen gücü kullanmış ve daha sonrasında yardım istemiş olacaktır. Kendileri kadar, kendilerinden ayrı gördükleri kişiler içinde dua edenler duaların en güzelini etmiş olurlar. Bu şekilde hepimizin bir olduğu ve içimizde yaradanın bize bahşettiği en güzel özelliklerden biri olan şefkat ve sevgi ortaya çıkacaktır.

Eğer siz de dua konusunda daha fazla anlamlı sözler ve Hadis-i Şerifler okumak isterseniz hemen şimdi sayfamızı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı