Makaleler

Merhamet Hakkında Sözler

Merhamet Hakkında Sözler
Merhamet Hakkında Sözler

Merhamet acıma duygusu, bir kişiye hatasından ya da eksiğinden dolayı acımak ve yardım etmek isteğidir.

Merhamet insan gönlünün en yüce niteliklerinden biridir. Kim karşısındaki kişiye ya da duruma karşı merhametli olmasını bilir, bu sabrı kendinde görebilirse o kişi aslında kendine karşı merhametlidir ve asıl yaptığı şey kalbini iyileştirmek, gönlünü kirden pastan arındırmaktır. Merhamet ile ilgili dini sözler çok sayıdadır.

Kendimizi geliştirmek için kullanabileceğimiz en basit ve en yararlı yöntemlerden biri merhamettir. Örneğin sokak hayvanları için dışarı bir kap su bırakmak, bir kap yemek dışarı bırakmak çok ufak bir hareket gibi gözükse de iyi bir merhamet gösterme örneğidir. Sizin için çok kolay olan ve fazla zamanınızı almayacak bu davranış sokakta yaşayan hayvanların hayatta kalmalarını sağlayabilir.

Merhamet akla hep dış dünyayı getirir ama insan kendine de en az dış dünyaya olduğu kadar merhametli davranmalıdır. Sonuç olarak kendine merhametli davranmayan biri kendini incitir ve bu incinmenin sonucundan çevresine de olabildiğinden daha düşük bir yarar sağlayabilir. Bu iki türlü zarar demektir.

Merhamet insan kalbini iyileştiren en güzel merhemdir. Kendi varlığından bir an için merhamet yoluyla bir başka varlıkla köprü kurmak çok güzel bir duygudur. Bu duyguyu tadanların bir daha dünyaya eskisi gibi bakamayacağı tartışılmaz bir gerçektir. Kuran’ı kerim de merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceği söylenmiştir.

Merhamet ile davranmak sayesinde iyileşen kalpler mutlulukla dolar oysa merhametsiz olan bir kişinin kalbi katılaşır, kendi gerçeklerinden başkasını görmekte zorlanır, kendi yararına olmayan hiçbir şey yapmak istemez, herkese şüpheyle yaklaşmaya başlar. Sonuç olarak kalbindeki neşe yavaş yavaş sönmeye başlar. Oysa soluduğumuz hava bile merhametle doludur, içtiğimiz su merhamettir, üzerimize vuran güneşin hem ısısı hem ışığı merhamettir. Bunlardan birinin bile eksik olması yaşamamızı imkânsız kılardı. Bize bu kadar merhametli davranılırken merhamet göstermemek sadece çevremizde bulunan varlıklara değil bize de zarar verir. Çünkü yaşam alışverişten oluşur.

Eğer siz de merhamet ile ilgili etkileyici sözler ve ünlülerin sözlerini okumak istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı