Makaleler

Tecrübe Hakkında Sözler

Tecrübe Hakkinda Sozler
Tecrübe Hakkinda Sozler

Tecrübe deneme, deneyim, sınama ya da görmüş geçirmişlik, görgü veyahut deney anlamında kullanılır.

Tecrübe insanın hayatında yaşadığı çeşitli deneyimlerin, dünya görüşünü oluşturan parçaların bütünü olarak görülebilir. Bunun yanı sıra daha önce denemediğimiz bir şeyi denediğimizde de tecrübe ettik deriz. Tecrübenin amacı merakı gidermek ve öğrenmek olabilir. Bir konuda ya da bir iş üzerinde ne kadar kafa yorarsak yoralım o işi tecrübe etmeden ya da o konunun içine girmeden o işin ya da durumun mahiyetini anlayamayız. Tecrübe ile ilgili sms sözleri çok sayıdadır.

Ancak tecrübe ettiğimizde daha önceden girişmediğimiz işe ya da düşünme yoluna ya da hissetme yoluna girmiş oluruz. Çünkü ilgilendiğimiz konu ya da işle ilgili ne duymuş olursak olalım, bu konuda ne kadar kitap okumuş, ne kadar film seyretmiş olursak olalım bu sadece o iş ya da konuyla ilgili başkalarının fikirleri ve tecrübeleri olacaktır. İşe dâhil olmadan, konunun içine girmeden tecrübe edemeyiz çünkü bu durum ya da kişiyle ilgili kendimize dokunan, hoşumuza giden, bize mantıklı gelmeyen ve benzeri şeyleri göremeyiz. Bunları tecrübe ettiğimizde kendi hayat görüşümüzle birleştirip bu konudaki fikrimizi netleştirebiliriz.

Tecrübe herkesin kendi armağanıdır demek doğru olur. Kişi kendi özelliklerine göre tecrübe eder, ilgilendiği konuda diğerlerinin keşfedemediği şeyleri keşfedebileceği gibi diğerlerinin tecrübelerini hiçbirini de onaylamayabilir.

Bu tip bireysel tecrübelerin yanı sıra toplumsal tecrübelerde vardır. Büyük felaketler bunlara örnek verilebilir. Bu herkesi kapsayan tecrübelerde herkes hayata farklı bakış açılarıyla bakıyor olsa da beli temel doğrular etrafında birleşilir. Beraber tecrübe yoluyla öğrenilir ve çözüm üzerinde ortaklaşa anlaşılan bireysel kararlar sayesinde gelir.

İnsanların değişik alanlarda tecrübe kazanması yararlıdır çünkü bu sayede dünyaya, insanlığa ve yaşama karşı bakış açıları genişler ve netleşir. Kimsenin göremediği kadar uzağı gören insanlar genelde bu tarife uyar. Bu insanlar deneyimin değerinin farkındadırlar. Tecrübe bir kaynak olarak neredeyse sonsuzdur.

Eğer siz de tecrübe ile ilgili konularına göre sözler ve yazarlarına göre sözler okumak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı