Makaleler

Tabiat Hakkında Sözler

Tabiat Hakkinda Sozler
Tabiat Hakkinda Sozler

Tabiat kendiliğinden var olan ve insanların etkinlikleri olmaksızın kendisini sürekli olarak yeniden yaratan ve değişime uğrayan canlı ya da cansız varlıklardan oluşmuş doğanın tümüne denir.

Yemyeşil bir ormanda kuş sesleri içerisinde yürüdüğünüzü düşünün. Ağacın yapraklarının arasından güneş ışıkları sızıyor ve sizi ısıtıyor. Ya da masmavi bir denizin kenarındasınız. Hafif bir meltem yüzünüze vuruyor ve siz de kendinizi sulara bırakıyorsunuz. Ya da yüksek bir dağın eteklerindesiniz. Kafanızı kaldırıyor ve hem dağın yüksekliğinden hem de tepesindeki karların ne kadar parlak gözüktüğünden etkileniyorsunuz. İnsanın tabiat ile olan uyumu… Tabiat insanlık için o kadar önemlidir ki çağlardan beri sanatın her dalına konu olmuş, hakkında pek çok güzel sözler yazılmıştır.

Peki biz gerçekten tabiatla barışık yaşayabiliyor musunuz? Yaşadığınız yere bir bakın. Eğer bir köyde ya da çok bozulmamış bir kasabada yaşıyorsanız, tabiatla az çok alakanız vardır diyebiliriz. Peki ya büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız. Bırakın tabiatla iç içe olmayı, yeşil rengine hasret kaldınız demektir. Birbiri ardına inşa edilen avmler için kesilen ağaçlar, ormanlar kesilerek açılan yollar… Diyelim ki bir anne ya da babasınız, çocuğunuzu nerede oynatıyorsunuz? Yakın çevrenizde gidebileceğiniz bir park var mı? ya da yürüyüşe çıkabileceğiniz bir orman? Ne yazık ki büyük şehirler büyük bir betonlaşma içerisinde. Peki bu iş ne kadar sürecek? Tabiatın koca koca binalarınıza sonsuza kadar izin vereceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsanız.

Tarih boyunca insanın en büyük yanılgısı tabiatı değiştirebileceğine inanmak oldu. Ve bu saçma düşüncesi için tabiata her zaman zarar verdi. Ama tabiat da yerinde durmadı ve dengesiyle oynamaya çalışanlara mesajını en ağır biçimlerde iletti. Depremler, seller, erozyon, kuraklık… İnsanlar inşa etmekten bıkmadı ama tabiat her zaman inadını sürdürdü ve sürdürecek. Tabiat o kadar güçlü ki, insanoğluna teslim olmak gibi bir niyeti yok. Değişimler bize güzellikleri kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor.

Siz de tabiat hakkında güzel sözler okumak ve sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız, her gün yenilenen içeriklere sahip olan sayfamızı vakit kaybetmeden ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı