Makaleler

Tembellik Hakkında Sözler

Tembellik Hakkinda Sozler
Tembellik Hakkinda Sozler

Tembellik etkin olmaya karşı isteksizlik, bir işi yapmaktan, bir görevi yerine getirmekten çekinme, uğraş göstermek için gayret göstermeme ve eyleme geçememe durumudur.

Tembellik insan oğlunun en büyük hastalıklarından biridir. Ve ne yazık ki bu hastalığa kapılan kişilerin iyileşmesi de oldukça güçtür. Çünkü tembellik bir kere yakalanıldığında dipsiz bir kuyu gibi insanı içine çeken bir durumdur. Bazı kişiler ise doğuştan tembel yaradılışta olduğunu düşünür ve adım atmak için harekete geçmeyi her zaman ertelerler ya da harekete geçseler bunun bir fayda sağlamayacağını düşünürler. Oysa ki tembellik hakkında etkileyici sözler okunarak bu duygunun tesirinden çıkmak için çeşitli adımlar atılabilir.

Tembel insanların harekete geçmek için motivasyona ihtiyaçları vardır. Bu motivasyonu genelde çevrelerinden beklerler. Ama çoğu zaman kimsenin sözüne aldırmaz ve bildiklerini de okumaya da devam ederler. Önemli olan kendilerini harekete geçirecek motivasyonun içlerinden gelmesidir. Kişi bunun için hayatında yolunda gitmeyen noktaları tespit etmelidir. Eğer iş için tembellik yapıyorsa nedeni sormalıdır. İşini mi sevmiyordur? Aslında başka bir alana mı ilgilisi vardır? Ya da zaten hiçbir iş mi yapmıyordur? O zaman neden çalışmak istemiyordur? Çünkü insanların hayatlarını geçindirmek için çalışmak zorunda oldukları gibi bir gerçek vardır. Ve kimse sonsuza kadar bir insanın maddi yükünü sırtlanamaz. İster ailesi, ister eşi olsun…

Elbette tembelliğin çeşitleri çoktur. Kimi hareket açısından tembeldir. Bu yüzden genelde kilo sorunları da yaşanır. Eğer bu sorunun hemen icabına bakılmazsa artık kilo fazlası kişinin sağlık durumunu da tehdit eder vaziyete gelir. işte böyle durumda da kişi neden böyle davrandığını sorgulamalıdır. Sağlığını bile isteye neden tehlikeye atar? Neden daha iyi bir görüntüye sahip olmak istemez. Bu durum onun özgüvenini kırmıyor mudur? Bu sorulara verilen yanıt kişinin kendiyle yüzleşmek istemediği cevapları da bulmasına neden olur. Geriye bu sorularının cevaplarına uygun bir yaşam biçimi belirleme ve elbette harekete geçmek kalır. ne kadar erken hareket edilirse, o kadar çabuk çözüme ulaşılır.

Sizde tembellik hakkında özlü sözler edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı