Makaleler

Kusur Hakkında Sözler

Kusur Hakkında Sözler
Kusur Hakkında Sözler

Kusur bir canlıda, bir davranışta, bir olayda ya da bir nesne de bulunan hata, noksan, eksikliktir.

Hangimiz kusursuz değiliz ki diye saralım kendimize. Evet, bazılarımız kusurlu yanlarının olduğunu kabul etmek istemez. Fakat bu kişinin kendini aldatmasından başka bir şey değildir. Hepimiz insanız ve hepimizin de kusurları bulunuyor. Kimse dört dörtlük değildir. Kusur hakkında söylenmiş pek çok özlü sözler de bulunur.

Bizim en büyük kusurumuz, kusurumuzun olmadığını düşünmemiz olabilir aslında. Bu hem kendini kandırmaca hem de biraz kibirli davranmaktır. Ve böyle düşünen kişiler kendilerindeki eksikleri hiçbir zaman düzeltemezler. Oysa kusurlu olduğunu kabullenen kişiler hatalarından dönme şansına da sahip olan kişilerdir. Çünkü onlar kendilerine gerçekçi bir gözle bakarlar. Ve böylece hangi konularda eksiklikleri olduğunu ya da hatalı davrandıklarını kabul ederler. Bundan sonra da iş sadece bu kusurları düzeltmek için emek harcamaya kalır.

Kusurlu olana kalbi kapamak da büyük bir hatadır. İnsanlar hata yapabilirler. Fakat bir kere hata yapanı sonsuza kadar cezalandırmak uygun bir davranış değildir. İnsanın kusurlarından ve hatalarından da ders aldığını unutmamak gerekir. kusurlu davranan kişiyi yanımızdan uzaklaştırmak yerine ona yol göstermemiz gerekir. Böylece o kişi de kendiyle ilgili gerçeklerin farkına varır. Biri hakkında kesin bir yargıya varmadan önce ona bir şans daha verebiliriz.

Elbette, bazı hatalar vardır ki affı kabul etmez. Birini öldürmüş, birinin malını çalmış, birine bile isteye zarar vermiş birini affetmemiz pek mümkün değildir. Bu tip olaylar kişinin kendi kendine iyileştirebileceği kusurların ötesinde yer alır. Bunlar işlendiklerinde mutlaka cezasının çekilmesi gereken suçlardır.

Kusurlarınızla barışık olmayı da ihmal etmeyin. Onları dönüştürmeye ya da iyileştirmeye çalışırken kendimizle kavga etmek yerine, bilakis kendimize iyi davranmamız gerekir. neticede yeni bir yola adım atıyoruz ve bir değişim başlatmak istiyoruz. Bunun farkında olup harekete geçmek bile son derece kıymetli ve güzeldir.

Sizde kusur ve kusurlu davranışlar ile ilgili hayata yön veren sözler okumak isterseniz, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Her gün güncellenen içeriğimizle sizleri sayfamıza bekliyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı