Makaleler

Korku Hakkında Sözler

Korku Hakkında Sözler
Korku Hakkında Sözler

Korku gerçekten olan ya da beklenen, olma olasılığı bulunan bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında ortaya çıkan ve coşku, ağız kuruluğu, yüz sararması, kalp çarpıntısı ve nefes alış verişinin hızlanması gibi belirtileri barındıran ya da daha da karmaşık fizyolojik değişmelere neden olan duygudur.

Herhalde ‘Hayatım bir kere bile korkmadım’ diyen biri yalan söylemiş olur. Çünkü kimi zaman kendimizi korkunun kucağına teslim ederken, kimi zaman da farkında bile olmadan onun etkisi altına gireriz. Korku, insan olarak en şiddetli hissettiğimiz duygulardan beridir. İşte bu nedenledir ki korku hakkında birçok etkileyici sözler yazılmış ve söylenmiştir.

Öncelikle daha gerçekçi bir biçimde yaşadığımız korkular vardır. Bir yerden düşmek, vahşi hayvanlardan uzaklaşma isteği ya da yersiz bir şaka sonucu yüreğimizin ağzımıza gelmesi daha gerçekçi korkulardır. Böyle durumlar karşısında vücudumuz hemen bir tepki verir. Bir de kendimizi korkuttuğumuz durumlar vardır. Sevdiğimiz birini kaybetmek, iflas edeceğimizi düşünmek ya da başarısız olacağımızı düşünmek bu tip korkulardır. Önemli olan böyle yersiz korkulardan uzaklaşmaktır.

Kendimizi korkuya teslim edersek, eninde sonunda ona teslim olmamız kaçınılmazdır. Bu sebeple, korkunun üzerimizden akıp gitmesine izin vermeliyiz. Bir şeyden korkmak, hayal gücümüzün tesiri altında kalkarak kendimizi korkutmamız sadece bize zarar verir. Ayrıca kötü enerjileri de üzerimize çekmemize neden olur. Ne kadar korkarsak, korktuğumuz şeyin o kadar esiri oluruz. Bu yüzden korkmayı bırakmalı ve düşünce biçimimizi değiştirmeliyiz. En kötüsü, bir insanın kendini esir etmesidir. Korkuda esiriyeti en güçlü duygulardan biridir. Bu yüzden, hayatı korkmadan yaşamalıyız. Her şeyin, herkes için olduğunu unutmamalıyız. Ve her gecenin illa ki bir sabahı olduğunu da unutmamalıyız. Böylece kendimizi cesaretlendirir ve korkularımızdan arınırız. Bunu yaptığımızda da işlerin yolunda gittiğini görürüz. Korku ve endişe bizim zayıf düşmemize neden olur. Korkunun bizi köreltmesine asla izin vermemeliyiz.

Eğer sizde korku hakkında özlü sözler ya da atasözleri okumak istiyorsanız sayfamızdan faydalanabilirsiniz. Her gün yenilenen içeriğe sahip olan sayfamız pek çok güzel söze ulaşmanızı ve paylaşmanızı sağlar.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı