Makaleler

Kötülük Hakkında Sözler

Kötülük Hakkında Sözler
Kötülük Hakkında Sözler

Kötülük, zarar verici söz ya da eylemde bulunmak demektir.

Herkesin içinde biraz kötülük vardır. Çünkü hepimiz karanlık taraflara sahibiz. Önemli olan bu yönlerimizi ne derece ortaya çıkardığımızdır. Kötü olan kısmımızı bastırıp, iyileştirmeyi mi tercih ediyoruz? Yoksa bu yönlerimizi tamamen ortaya çıkarıp, hem kendimize hem de insanlara zarar vermeyi mi tercih ediyoruz? İşte bu sorulara vereceğimiz cevaplar bizim nasıl bir insan olduğumuzu belirliyor.

Eğer kötü taraflarımızı ortaya çıkarmayı seçen biri olursak mutsuz bir hayat yaşarız. Çünkü insanlara kötülük yapmak sadece onlara zarar vermez, kötülük yapan kişi de en az onlar kadar zarar görür. Başkasının mutsuzluğu yüzünden, kişinin kendisi mutlu olamaz. Zaten hayatın da böyle bir dengesi yoktur. Kötülük yapan eninde sonunda karşılığını görecektir. Belki de başkalarına verdiği zarardan çok daha fazlasını görecektir hem de.

Kötülük kavram itibariyle de pek çok kişinin dikkatini çeker. Bu yüzden kötülükle ilgili etkileyici sözler yazılmıştır.

Biri nasıl kötülük yapar? Kötü biri olmaya ikna olur? Egosuna mı yenilir? Ya da tutkularına mı? Aslında birine kötülük yapmanın pek çok yolu vardır. Bir iş yerinde arkadaşımızın ayağını kaydırıyorsak buna ego yüzünden diyebiliriz. Ama bu bir bahanedir. Bu sizin apaçık kötü olduğunuzu gösterir. Ya da aşık oldum, tutkulu bir biçimde seviyorum diyerek birilerinin ilişkilerine zarar verip, yuva yıkıyorsanız bu da sizin apaçık kötü olduğunuzu gösterir.

Bir de farkında olmadan yaptığımız kötülükler vardır. Hatta çoğu zaman iyi niyet altında yaparız ama sonuçlarının neye mal olduğunu hesaplayamayız. Örneğin; kilo sebebiyle sağlık sorunları yaşayan bir arkadaşımızı hayır diyemeyeceği yemeklere yönlendirmek kötülüktür. Diyette olan birine şundan bir yudum al, bir şey olmaz demek kötülüktür.

Eğer davranışlarımızın sonuçlarının nereye varacağını bilirsek, bilinçli ya da bilinçsiz şekilde kötülük yapmaktan kurtuluruz. Böylece hem kendimiz hem de çevremiz için daha faydalı biri oluruz.

Siz de kötülük hakkında atasözleri ve vecizler öğrenmek istiyorsanız, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Günden güne gelişen içeriğimiz sayesinde aradığınız birçok içeriğe sayfamızı ziyaret ederek ulaşmanız mümkün!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı