Makaleler

Komik Sözler

Esprili sözler, yüzümüzü bir an için güldüren ve öğrendikçe başkalarına anlattığımız için dilden dile dolaşan sözlerdir. İş stresi, okul stresi derken hayatımız zaman zaman tatsız duygular yaşamamıza sebep olabilmektedir. Bu olumsuzluktan uzaklaşmak için komik sözler okumak daima neşemizi yerine getirmektedir. Böylece tüm negatif duygular yerini pozitif enerjiye bırakmaktadır. Komik sözlerin bizlere kattığı bir diğer avantaj ise, komik sözler paylaşan veya bulunduğu ortamda kullanan kişilerin diğer insanlardan çok daha sempatik algılanmasıdır. Komik sözler ile günün tüm yorgunluğunu üstümüzden alan insanlar diğer insanlardan çok daha fazla sevilebilmektedir. Komik sözler İnstagram ve Facebook paylaşımlarında  da oldukça çok beğenilmektedir. 2019 komik sözler en çok paylaşılan mecra Facebook olmuştur.

Kısa ve Komik Sözler

Komik sözlerin özellikle kısa olması bıraktığı etkiyi arttırmaktadır. Uzun uzadıya anlatılan bir fıkra sırasında, dinleyicinin fıkranın başını ya da sonunu kaçırması esprinin etkisini azaltmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler olan sosyal platformlarda da uzun bir espri anlatımı, anlatan kişinin beklediği etkiyi vermemektedir. Oldukça yoğun geçen günümüz yaşantısında, insanların arkadaşlık sohbetleri de sosyal medyada gezinme süreleri de bu yoğunluk içerisinde azalmıştır. Bu sebeple uzun uzadıya bir gönderi okunmamaktadır. Fakat kısa ve komik bir söz paylaşıldığı takdirde, ana sayfada gezinirken dahi okunmaktadır. Kısa ve anlamlı komik sözler, bir an için herkesi mutlu etmektedir. Bu sebeple de sözü anlatan ya da sosyal medyada paylaşan kişinin popülerliği de artmaktadır.  Komik sözler Whatsapp sosyal medyasında da kısa olarak paylaşılmaktadır. Çünkü bir konuşmayı uzun bir söz yazarak devam ettirmek, esprinin tadını biraz kaçırabilmektedir.

Sevgiliye Komik Sözler

Sevgilimiz bu hayatta en değer verdiğimiz insanlardan biridir. Aşk gibi özel bir duyguyu birlikte büyütmenin verdiği yakınlık sayesinde de belki ailemizden bile yakın olduğumuz kişidir. Sevgilimizle aramızdaki bu yakınlık, o üzüldüğünde üzülmemize güldüğünde gülmemize neden olmaktadır. Hatta sevgilimizin mutsuzluğu zaman zaman kendi mutsuzluğumuzdan bile daha ağır gelebilmektedir. Durum bu olunca da sevgilimizin yüzünü güldürmeyi kendimize vazife biliriz. Sevgiliye komik sözler söyleyerek onu güldürmek, çoğu zaman bizim günümüzü de neşelendirir. Birlikte gülebildiğiniz espriler olması ilişkinizi güçlendirir. Bu sebeple sevgiliye söylenebilecek komik sözler bilmeniz, ilişkinizdeki iletişimde oldukça önemlidir.

Komik Atasözleri

Atasözleri, adı üzerinde atalarımızdan bize aktarılan sözlerdir. Bu sözler belki yüzyıllar önce söylenmiş ve nesilden nesile kullanılarak günümüze kadar gelmiştir. Atasözlerinin hemen hepsi aslında önemli birer hayat dersi vermektedir. Atalarımız bu hayat derslerini genellikle komik cümlelerin arasına sıkıştırmış veya doğrudan içerisinde vermiştir. Bu sebeple kültürümüzde pek çok atasözleri komik deyişlerdedir.

Cool ve Komik Sözler

Komik sözler söyleyen kişilerin diğerlerine nazaran daha az havalı gözüktüğü gibi yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bununla birlikte bu durum aslında sözü söyleyen kişinin karakteri kadar söylenen söz ile de alakalıdır. Havalı bir görünüm yaratmak için soğuk tavırlar sergilemek zannedildiği kadar iyi bir izlenim bırakmamaktadır. Toplumda sempati toplayan kişiler, genellikle hem havalı hem de cana yakın ve komik kişilerdir. Bu görünümü yakalamak içinse her duyulan komik sözü kullanmak veya paylaşmamak gerekmektedir. Size komik gelen fakat etik değeri düşük sözler veya tamamen argo komik sözler beklediğiniz tepkinin tam tersi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple sosyal medyada veya arkadaş ortamında bir söz paylaşacaksanız, bu sözün komik olduğu kadar havalı da olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Neticede her komik söz havalı değildir. Bununla birlikte hem cool hem de komik birçok söz bulunmaktadır. Komik sözler Facebook sitesinde en çok beğeni alan sözlerdir.

Komik Çarpıcı Sözler

Komik sözlerin hepsi espri olarak söylenmiş sözler değildir. Tıpkı atasözlerinde olduğu gibi bazılarının altında çok daha derin anlamlar yatmaktadır. Kimi ders verme niteliğindedir kimi ise karşı tarafa verilen imalı bir cevaptır. Günlük hayatta içine girdiğimiz tartışmalarda veya yaşadığımız diğer tatsız olaylarda doğrudan söylenen olumsuz sözler, karşımızdaki insanı yıpratabilmektedir. Bu yıpranmalar sebebiyle karşımızdaki kişiyle aramızda geri dönülemez mesafeler oluşabilir. Çarpıcı fakat aynı zamanda komik sözler sarf edildiğinde ise hem sizin öfkeniz hem de karşınızdaki kişinin öfkesi yatışmaktadır.

Sert ve Komik Sözler

Sert ve komik sözlerin önemli bir faydası, size zeki ve kısmen umursamaz bir profil çizmesidir. Bahsetmek istediğiniz konudan ciddiyetle hatta zaman zaman öfkeyle bahsetmeniz, esasında bu konuyu çok umursadığınız anlamına gelir. Ne kadar esprili bir tutum sergilerseniz o kadar rahat algılanırsınız. Bu sebeple vurucu fakat esprili sözler seçmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca sizin için önemli olan bir konuda espri yapabilmeniz özgüveninizin yüksekliğini ve zekanızı göstermektedir. Yani sert fakat bir o kadar da komik sözler bilmeniz, kritik anlarınızda çizginizi korumanız konusunda oldukça yardımcı olmaktadır.

Komik Sözler Deyişler

Espri yapmak bilindiği gibi bir zeka belirtisidir. Tarihte zekasıyla ve bu zekayı kullanma şekliyle öne çıkan pek çok ünlü karakter, aynı zamanda esprili olmalarıyla da bilinmektedir. Bir olay anında, olaya uyacak şekilde esprili yanıt vermek ancak pratik zekaya sahip insanlar tarafından başarılmaktadır. Bu sebeple de tarihte kendine yer bulan pek çok insanın esprili cümleleri bulunmaktadır. Hatta bazı alimler ve bilim adamları eserlerindeki çok komik deyişleriyle hatırlanmaktadır. Komik deyişler hakkında bilgi sahibi olmak ve yeri geldikçe bu deyişleri kullanmak oldukça iyi bir intiba bırakmaktadır. Çünkü bu tavır sizi hem komik ve esprili hem de entelektüel bilgi birikimine sahip göstermektedir. Bu sebeple sohbetleriniz sırasında komik deyişlerden yararlanmanızda fayda bulunmaktadır. Unutmayın ki bu deyişler yalnızca o sözü ilk kullanan kişiyi değil, nerede ne zaman kullanması gerektiğini bilen kişiyi de oldukça zeki göstermektedir.

Kısa ve Komik Fıkra Sözleri

Fıkralar geleneksel kültürümüzün en temel yapıtaşlarından biridir. Bu kültür bizlerin birlikte gülüp eğlenmesini ve bu sayede dostluk bağımızın artmasını sağlamaktadır. Komik fıkra sözleri deyince, 7’den 70’e herkesin anlatacağı bilindik bir fıkra bulunmaktadır. Bu fıkraların bazıları oldukça uzun ve sonu için merak uyandırıcı iken, bazıları oldukça kısadır. Kısa fıkralar bir anda yapılıp bittiği için çok daha fazla kahkahaya sebep olabilmektedir. Çünkü uzun fıkralar dost meclisleri için doğru bir tercih olsalar da, sosyal medya paylaşımlarında veya ayaküstü arkadaş sohbetlerinde dikkat dağıtıcı bir etken olduğu takdirde bütün esprisini yitirmektedir. Bu sebeple, bahsettiğimiz mecralar için fıkra seçiminizi komik ve kısa fıkralardan yana kullanmanız çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Evliliğe Dair Komik Sözler

Evlilik en kutsal kurumlardan biridir. Sevdiğimiz bir insanla birlikte olduğumuzda bir süre sonra aynı evi paylaşmak, aynı yastığa baş koymak isteriz. Toplumumuzda evlilik kurumu özendirilen ve teşvik edilen bir kurumdur. Bekarların en büyük hayallerinden birisi hayatlarının aşkını bulup evlenmektir. Yani toplumumuzda ne kadar sevildiği ve istendiği aşikardır. Bununla birlikte birbirinden tamamen farklı kimyalara sahip iki insanın ömürleri boyunca birlikte yaşamak niyetiyle evlenmeleri, ister istemez espri konusu da olabilmektedir. Hem eşlerine sataşmak ve onları güldürmek isteyen insanlar, hem de henüz evlenmemiş kişiler evliliğe dair komik sözler kullanmaktadır. Bu sözler her ne kadar eşlerin sitem etmesine sebep olsa da aslında herkesi güldürmekte ve ortamı neşelendirmektedir. Hemen herkesin belirli bir yaştan sonra evliliği tercih etmesi sebebiyle tüm toplum için ortak bir kurum olan evliliğin espri konusu olması, çok sayıda beğeni gelmesini de sağlamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı