Makaleler

Ruh Hakkında Sözler

Ruh Hakkında Sözler
Ruh Hakkında Sözler

Ruh dinler ve çeşitli felsefe akımlarının insanın bedeninde bulunduğunu ve yaşamın özü sayılan,  canlı olma halini sağlayan ama buna rağmen maddi olmayan varlık, ölümsüz olarak da düşünülen özdür.

Ruh ve bu kavramın anlamları bulunulan toplumlara göre değişiklikler gösterir ancak genelde belli bir ruh haritası vardır. Dinler ruhun gideceği yolu tarif ederler. Fakat ulaşılmaz olan bilgidir, biliş değil. İçsel olarak ruhunuz olduğunu bilirsiniz ama bunu kanıtlayamazsanız. Başarılı sanat eserlerini gördüğümüzde ya da duyduğumuzda onlara da bu özelliği atfederiz. Bir şiirin ruhu vardır ya da bir müzik parçasının. Ruhla ilgili ünlülerin sözleri çok sayıdadır.

Bazı durumlarda cansız nesnelere de ruh atfederiz. Bir arabanın ya da bir binanın ruhu olduğu söylenebilir. Ancak bu iki örnekte de ruh nesneye ya da sanat eserine değil onu yaratan kişi ya da kişilerin ruhu olduğu ve bu ruhu o sanat eserine ya da nesneye aktarabildikleri anlamında kullanılır. Yapıtın sahibi nesneye ya da yapıta ruhundan bir parça katmış, kendi imzasını atmıştır. Biz de bu imzanın içimizde bir yere dokunduğu ya da daha açıkça söylemek gerekirse ruhumuza dokunduğunu düşünürüz. Açıkçası tüm bu örneklemelerin ardında bir ruha sahip olduğumuzu ortaya koyma güdüsü olabilir.

Eğer birisine tüm yaşamımızdan ve onunla ilgili nasıl hissettiğimizden bahsedersek o kişiye ruhumuzu açtığımızı söyleriz. Bu ona kendi gerçeklerimizi aktarabildiğimizi söylemenin başka bir yoludur. İnsan sürekli kendi varoluşunu çeşitli şekillerde kanıtlamaya çalışır.

İslam ve diğer büyük dinler, tek tanrının bir armağanı olarak ruhu gösterir. Bu büyük dinlerin mistizme kayan kolları bu ruhun ilahi olanın bir parçası olduğunu ve aslında bir olduğumuzu açıklamaya ve buna göre yaşamanın yollarını aramaya çalışmıştır. İslam da ruh Allah tarafından Adem’in vücuduna üflenir, İsa ise bir kelimedir. Yolların ortasında duran koca bir ruha sahip olduğumuzu hiçbir zaman unutmayalım. Bu hayatın  sadece bedenimize değil ruhumuza da verilmiş bir armağan olduğunu hatırlayalım.

Eğer siz de ruh ile ilgili dini sözler ya da vecizeler okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı