Makaleler

En İyi Atasözleri

En İyi Atasözleri
En İyi Atasözleri

Atasözleri Hakkında

Atasözü, atalarımızın sözleri anlamına gelmektedir. Atalarımız uzun denemeler sonucu yaşadıklarını ve çıkarımlarını bilgece ve öğüt verir şekilde kısa cümlelerle belirtmişlerdir. Yıllarca da kulaktan kulağa bu sözler gelmiştir. Atasözleri diğer sözlere göre farklılık göstermektedir. Cümle yapısında olmaktadır. Bütün duygular ve düşünceler söylenen bir cümleye sığdırılmıştır. Cümleler herkese göre farklılık içermemektedir. Herkes tarafından aynı anlaşılmakta ve aynı dersler çıkarılmaktadır. Atasözleri halkın ortak malı gibidir. Aynı zamanda atalarımızdan bize kalan miraslar gibidir.

Atasözleri, yaşam felsefesi şeklindedir. İnsanların sahip oldukları her duyguyu barındırmaktadır ya da yaşanan her olayı nitelendirmektedir. Ders alınması gereken sözler ve uyarılar şeklinde de olabilmektedir. Duygular evrensel olduğu için atasözleri de duyguları yansıttığı için atasözleri evrenseldir denilebilir. Farklı farklı ülkelerin veya toplulukların atasözleri birbirleri ile karşılaştırıldıklarında benzer anlamların çıkarıldığı görülmektedir. Bu da bireylerin neredeyse aynı olayları yaşadıkları ve aynı çıkarımlarda bulundukları anlamına gelmektedir. Atasözlerinin konuları, başarı, askerlik, çiftlik, yiğitlik ve benzeri semboller içerebilmektedir. Aynı zamanda her ülkenin kullandıkları semboller de farklı olabilmektedir. Her kullanılan semboller ya da ifade ediş şekilleri farklı olsa da sonucunda çıkarılan anlam her yerde aynıdır. Atasözleri deyimler ile karıştırılmaktadır. Deyimler, nesneleri ya da olguları anlatma biçimi iken atasözleri tek cümlelerdir. Bu cümlenin içerisinden anlamlar çıkarılır. Atasözlerinin öğüt verme gibi bilgece olması da deyimlerden kolaylıkla ayrılmasını sağlar

En İyi Atasözleri

Atasözlerini sosyal medyada yayınlamak ya da ders almak için internetten araştırma yapabilirsiniz. En iyi atasözleri ve en iyi sözler guzelsoz.com sitesinde yer almaktadır. Bu sitede hem atasözleri hem de en iyi sözler yer almaktadır. Ünlü şair veya yazarların sözlerine de yer verilmektedir. Aynı zamanda bazı sözler resimli olarak da sunulmuştur. İstediğiniz söze buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aradığınız atasözlerine de buradan ulaşmanız mümkündür. Aşk sözleri, etkileyici sözler de bu site içerisinde yer almaktadır. Atasözleri ders almada yardımcı olur. Bu sitede de en ders verici atasözleri bulunmaktadır. Genel bilinen atasözlerinin yanı sıra bilinmeyen ve çok duyulmamış atasözleri de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı