Makaleler

Vakit Hakkında Sözler

Vakit Hakkında Sözler

Vakit Hakkında Sözler

Vakit, zaman ya da bir iş için alışılmış ya da bir işe ayrılmış zaman, çağ, dönem, saptanmış olan zamandır.

Vakit herkesin zaman zaman eksikliğini çektiği, o olmadan hayatımızı sürdüremeyeceğimiz, doğrusu düşünüldüğünde insanın en değerli hazinelerinden biridir. İnsan vakti darsa ne yapacağını bilemez, iki ayağı bir pabuca girer. Eğer bir insan için ‘vakti çok’ dersek, o insanın tembel, vaktini boşa geçiren bir insan olduğunu söylemeye çalışıyoruz demektir. Vakit ile ilgili anlamlı sözlerin sayısı çoktur.

Vakit tamamlanan, dolan bir şeydir.  Vakit tamam dediğimizde o iş için yapılacağı zamanın bittiğini, önceden verilmiş bir son tarih varsa onun geldiğini ya da ölümü tarif ediyoruz demektir. Vakit günümüzün her anını bütünleştiren ve bizim bölümlere ayırdığımız bir olgudur.

Vakit kendimize verebileceğimiz ödüllerin en güzelidir. Çalışmak ve dinlenmek için zamana ihtiyaç duyarız ve her ikisinin de ayrı vakitleri vardır. Gündüzün çalışmak için gecenin dinlenmek için ideal vakitler olduğu düşünülür. Buna rağmen araştırmalar günümüzde her geçen gün daha fazla insanın geceleri uykuyla değil ayakta kalarak geçirdiğini gösteriyor.

Vaktin kıymetini bilmek önemlidir. Keza eğer vaktimizi doğru şekilde değerlendirmezsek ne istediğimiz işi yeterince yapabilir, ne dinlenebilir ne de mutlu olabiliriz. Plan yapmak için vakte ihtiyaç vardır. Eğer bir insan vakti dikkate almadan plan yaparsa bu planın sonucunun ne olacağı önceden kestirilebilir. Çünkü vakit dikkate alınmadan yapılan her plan başarısız olmaya mahkûmdur.

Doğada her şeyin bir vakti vardır. Kuşlar belirli vakitlerde göç ederler, çilek belirli bir mevsimde meyve verir, rüzgârlar belirli mevsimlerde daha güçlü olurlar, deniz ısısı belirli vakitlerde daha sıcaktır. Yaşam kendine yöne veren ve onun yön verdiği tüm canlı ve cansız varlıkları o varlığın yapısına göre çeşitli vakitlerde meydana getirir.

İnsan da kendine doğayı örnek almış, onun vakitlerine göre yaşamayı öğrenmiş, vakti olmadığında kendisine zaman kazandıracak araçlar, yöntemler oluşturmaya çalışmıştır. Vakitli girişimler başarıyla sonuçlanacaktır.

Eğer siz de vakit ile ilgili etkileyici sözler ve atasözleri okumak istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı