Makaleler

Tutku Hakkında Sözler

Tutku Hakkında Sözler
Tutku Hakkında Sözler

Tutku ölçüyü aşan bir şekilde güçlü bir istek duyma halidir.

Tutkuyu kimimiz günah ve daha şeytani bir şey, kimimizde hayatın anlamı ve heyecanı olarak algılarız. Gerçekten de tutkunun ne boyutta olduğu ve tutku duyan kişinin hayatını nasıl etkilediğiyle bağlantılı olarak değerlendirebilir. Fakat tutku insanın vazgeçemediği duygular arasındadır ve bu nedenle pek çok esere de konu olmuştur. Tutku hakkında hayata yön veren sözler okumak mümkündür.

İnsan herhangi bir şeye tutkuyla bağlanabilir. Biz tutku dediğimizde ilk olarak karşılıklı cinsler arasında geçen bir münasebeti aklımıza getiriyoruz. Fakat illa aşk ilişkisi içinde olmak zorunda değildir. Tutkuyu bir kişi mesleğine ya da bir sanat dalına da duyabilir.

Aşk ise tutkuların en kuvvetlisidir. Bazı tutkulu olmanın ötesinde neredeyse saplantılı bir biçimde severler. Tutku eğer kararında olursa bir ilişkiyi her zaman dinamik tutacaktır. Taraflar birbirlerine karşı heyecanlarını her zaman koruyacaklardır. Hatta bazı kişiler tutku bittiğinde ilişkilerin de sonunun gelmeye başladığını söyler. Fakat tutku saplantıya dönüşmeye başladıysa tehlike var demektir. Çünkü bu tutku hissettiğini zanneden kişinin giderek takıntılı ve tehlikeli bir ruh haline girmesine neden olur. Ayrıca tutkusunu yani saplantısını yönelttiği karşı tarafında hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta bazen karşı tarafın hayatını dayanılmaz bir hale getirebilir.

Dediğimiz gibi farklı alanlara karşı da tutku duyabiliriz. Yine bunun da fazlası zarardır. Birinin işine tutkuyla bağlı olduğunu düşünelim. Bu aslında iyi bir durumdur. Çünkü kişi işinde eninde sonunda başarıya ulaşacak ve aranan bir kişi olacaktır. Ayrıca tutkusu sayesinde kişi işi için emek sarf etmekten kaçınmayacaktır. Ama eğer bu tutku aileden ve sevdiklerinden uzaklaşarak sadece işinle ilgilenmeye, işin dışında başka hiçbir sosyal etkinlikte bulunmamaya ve kendini sadece işinle var etmeye dönerse tehlikeli bir hal almaya başlar. Bu sefer tutkumuzun esiri olmuşuz demektir. Bu tip kuvvetli etkisi olan duygularda aşırıya kaçmamakta her zaman fayda vardır. Kişiler kendilerini kontrol edebilmeyi öğrenmelidir.

Siz de tutku hakkında hayata yön veren sözler okumak isterseniz, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı