Makaleler

Eleştiri Hakkında Sözler

Eleştiri Hakkında Sözler
Eleştiri Hakkında Sözler

Eleştiri bir konu, bir yapı ya da bir insan hakkında belli bir süre inceleme veya araştırma yapıp, onun doğru ve hataları yönlerini ortaya koymak demektir.

Eleştiri insanlar için oldukça çetrefilli bir konudur. Çünkü bazı kişiler eleştirilmekten hoşlanırlar. Çünkü yaptıkları hataların bu şekilde kolayca ortaya çıkacağını ve bu sayede yanlışlarını düzeltebileceklerini düşünürler. Bazı kişiler ise eleştirilmek hiç hoşlanmazlar. Hatta ister kendi kişilikleri isterse de yaptıkları işler hakkında eleştiri aldıkları adeta kendilerine hakaret edilmiş gibi davranırlar. Oysa en kötü eleştiri de bile çıkarılacak bir ders vardır. Bu sebeple eleştiri hakkında söylenmiş pek çok hayata yön veren söz bulunmaktadır.

Size tavsiyemiz ne eleştirmekten ne de eleştirilmekten korkmayın! Evet, biliyoruz ki bazı kişiler sadece bir şey söylemiş olabilmek için eleştiri yaparlar. Hatta bazen kötü niyetle de olmayacak yorumlarda bulunabilir. Ama siz zaten karşınızdaki kişinin bu olumsuz ve fesat tavrından haberdarsanız, onu önemsemenize gerek yoktur. Bu kişi hayatında hiçbir şey üretemediği ve beceremediği için karşısındakine saldırıyor demektir. Ve böyle birinin söyledikleri ne kadar değerli olabilir ki? Fakat size yapılan olumsuz eleştiri mantıklıysa, karşınızdaki insanın bakış açısına göre mantıklı bir nedeni varsa dinlemeniz gerekir. Hatta size mantıksız gelse bile dinleyin! Çünkü karşınızda her şeyden önce farklı bir bakış açısı vardır. Bu sayede olayları başka gözle görebilirsiniz ve eğer gerçekten bir hata varsa düzeltebilirsiniz. Unutmayın, hayat sadece bizim gördüğümüz taraftan ibaret değil! Farklı yorumlara açık olmak sizin değerinizi eksiltmez.

Eleştirmeye de açık olun. Bazen belli kişiler ya da konular hakkında fikirlerimizi söylemekten kaçınırız. Oysa böyle yaparak karşımızdaki kişiye zarar vermiş oluruz. Bir arkadaşımızın ya da ailemizden birinin hatasını uygun bir üslupla dile getirmek önemlidir. Yoksa hata yapmaya devam edecek ve değerinden kaybedecektir. Bizde sessiz kalarak, onun hata yapmasına destek vermiş oluruz. Bu yüzden düşündüklerinizi söylemekten çekinmeyin ki sevdiklerinize faydanız olsun.

Sizde eleştiri hakkında etkili sözler öğrenmek ve bu sözleri sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz, vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı