Makaleler

Yaşamak Hakkında Sözler

Yaşamak Hakkında Sözler
Yaşamak Hakkında Sözler

Yaşamak canlılığını, yaşamını sürdürmek, yaşamda bulunmak, sağ olmak, varlığını sürdürmek, yaşam sürmek ya da yerleşmiş olmak, oturmaktır.

Yaşamak, bir canlının bedensel varlığını nefes almak, besinleri sindirmek ve enerjiye dönüştürmek gibi biyolojik faaliyetlerini sürdürerek yaşamını sürdürmesidir.  Canlı organizmalar bedensel işlevlerini sürdürürken yaşam nehrinin içinde ilerler ve sonunda bedenin bozulumunun başladığı ve tekrar o bedendeki maddelere ayrılmaya başlandığı sürece kadar canlılıklarını korurlar. Yaşamak ile ilgili güzel sözler çok sayıdadır.

Canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için temel gereksinimlerini karşılamaları gerekmektedir. Bu temel gereksinimler ünlü Maslov piramidinde sırasıyla gösterilmiştir. Yaşam ihtiyaçlarını gösteren bu piramidin en alt basamağında nefes almak, beslenmek, uyumak, barınmak gibi temel insan ihtiyaçlarına rastlarız. Bir sonraki basamak bedenin, ailenin, sağlığın ve yapılan işin güvende olmasını sağlamayı içerir. Bu basamağa güvenlik basamağı da diyebiliriz. Daha sonra arkadaşlık, aile ve mahremiyetin bulunduğu sevgiye dair basamak gelir. Daha sonraki basamak ise saygı basamağıdır. En üst basamak ise kısaca kendini gerçekleştirme basamağı olarak adlandırılabilir.

Yaşam aslında eğlencelidir. Bir insanla sohbet etmek, bir kedinin başını okşamak, deniz ve dalgalarını seyretmek, güneş ışınlarının cildimizi ısıtması en basit eğlence kaynaklarıdır. Fakat yaşamak sadece bedensel işlevlerden ibaret değildir. Gerçek anlamda yaşamak kendimize ve çevremize sevgiyle yaklaştığımızda ortaya çıkar. Varlık içinde keyifli bir yaşam sürebilmek her insanın ortak amaçlarından biridir. Eğer böyle bir yaşamımız varsa mutlu oluruz, keyifli bir yaşam süreriz. Yaşamanın keyfini çıkarırız. Yaşamın ve yaşamanın bu şekilde bizi mutlu etmesi için kendimize ve çevremize dair birçok şey bilmeli ve bazı bilinen kurallara uymalıyız.

Yaşamak canlının kendi ortamında sürdürdüğü deneyimlerin toplamıdır ve her durumda bir yolculuktur. Yolculuğun tadını çıkarmak için ve mutlu olmak için elimizden gelen ne varsa yapmalıyız. Her tür canlıyı ister bitki, ister hayvan, ister insan olsun sevmek ve kendi yaşamımıza değer verdiğimiz kadar diğer canlıların da yaşamına değer vermek daha mutlu olmamızı sağlayacaktır.

Eğer siz de yaşamak ile ilgili konularına göre sözler ve vecizeler okumak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı