Makaleler

Konularına Göre Özlü Sözler

Konularına Göre Özlü Sözler
Konularına Göre Özlü Sözler


Konularına göre özlü sözler
, nerede ne konuşmasını bilen kişilerin en büyük silahlarıdır. Affetmez bu kişiler karşısındaki insanı. En küçük hatada bile bazen karşınıza öyle özlü sözlerle gelirler ki siz bile inanamazsınız çoğu zaman. Konularına göre özlü söz kullanmak ustalık gerektirir. İçinde büyük yaşanmışlıkları barınan insanların en önemli savunma alanlarıdır onlar. Yeri ve zamanı gelince sıralanır arka arakaya. Size nasihat verilen bir anda ya da hata yaptığınız bir anda karşılaşılması en muhtemel şeydir bu sözler. Çoğu zaman nasihat konuşması yapılırken anlatılmak istenen düşüncenin altını çizmeye yarar konularına göre özlü sözler.

Kısa Özlü Sözler

Ustaca muhabbet etmeyi bilen kişilerin en kritik anlarında açmış olduğu kartlarıdır kısa özlü sözler. Ruhun derinliklerine işler çoğu zaman. Söylenen kişinin karşı tarafı değerli olarak gördüğünün ise en büyük kanıtıdır bu sözler. Zaten değerli görülmese konuşmaya bile gerek duyulmaz o kişilerle. Özlü sözleri kullanmanın yeri ayrıdır dilimizde de. Yüzyıllardır kendisini karşısındaki insana anlatma çabası yaşayan insanın en büyük yardımcı olarak atfedilmiştir kısa özlü sözler. Hem konuşan kişiyi yormadan hem de dinleyen kişiyi sıkmadan ayarında verilir bu sözler. Anlatılamayan ne varsa bu kısa özlü sözler anlatır kişinin yerine. Bu yüzden kullanmak büyük bir ustalık gerektirmektedir. Kendini ifade etmeyi düşünürken bir anda yanlış anlaşılma riski de vardır biraz.

Öğretici Özlü Sözler

Öğretici özlü sözler baş ucunuzdan ayrılmayan değneksiz bir hoca gibidir. Sizin hata yapmanızı istemez sevdikleriniz. Bu yüzden her yaptığınız işin önünde ve sonunda sizlerin bir şeyler öğrenmesini çabalar. Bu yüzden genellikle büyükler tarafından söylenen öğretici özlü sözler, hayatta atılacak olan adımların sağlam atılmasını sağlamak amaçlıdır çoğu zaman. Geçmişteki tecrübelerini şimdiki nesle aktarmak isteyen kişiler, aynı hataları onlar da tekrarlamasın diye nasihatlerini hep bir öğretici sözle bezemişlerdir. Hangi muhabbet olursa olsun sonunda öğretici bir özlü söze rastlamak mümkündür bir büyükle konuşurken. Her zaman yaş faktörü önemli değildir bu konuda. Yeri gelir sizle aynı yaşta bir dostunuz bile kullanır bu özlü sözleri sizin için. Önemli olan yaş değil kişinin kazanımlarıdır çoğu zaman.

Anlamlı Özlü Sözler

Özlü sözlerin geneli anlamlı cümlelerden oluşur. Laf kalabalığı yoktur hiç aralarında. Her zaman söylenmek istenilen şeyi en net biçimde söyleyerek karşı tarafın bir kazanım almasına yardımcı olur. Hayata dair derin anlamlar içeren bu anlamlı özlü sözler, daha birçok şey başınıza gelmeden sizi uyarmaktadır. Daha önceden yaşamış insanların aynı hatalara başkasının düşmesini engellemek için nesilden nesile taşınmaktadır. Öyle ilginçtir ki bu özlü sözlerin anlamları da kişiden kişiye farklılaşır. Bu durumun en önemli sebebi ise herkesin yaşanmışlıklarının farklı olmasıdır. Sevdiklerini koruma amacı gütse de çoğu zaman sade bir muhabbette bile karşınıza çıkar anlamlı özlü sözler.

Derin Özlü Sözler

Bazen uzun cümlelerin açıklayamadığı şeyleri iki kelimelik cümleler açıklar insana. Derin özlü sözler de karşısındaki kişiyi kırmadan ona anlatılmak istenilen en saf duyguları açıklamaya çalışır kendinde. Kimi zaman sevgiliye söylenir bu sözler kimi zamansa en yakın dosta. Ancak derin özlü sözlerdeki ortak payda her zaman değer verilen bir insana karşı söyleniyor oluşudur. Sitem içerse de bu sözler, karşı tarafı ne kadar çok önemsediği gösterilmek istenir. Düşünmeden derin özlü söz söylemek mümkün değildir. Bu sözler mental havuzdan süzülerek geçirilen ve en yoğun duyguları ele alan sözlerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı