Makaleler

Günah Hakkında Sözler

Günah Hakkında Sözler
Günah Hakkında Sözler

Günah tanrının buyurduklarına karşı olan, din tarafından suç olarak görülen, öteki dünyada cezalandırılacağı belirtilen davranış ya da hareketlerin hepsidir.

Günah kavramı büyük dinlerin ortaya koyduğu kuralları çiğneyerek ve ona rağmen yapılan davranışları açıklamak için kullanılan bir kavramdır. Eğer bu suç işlenmişse kişinin vicdan azabı çekmesi, tanrıdan af dilemesi, suçunun karşılığı olarak din tarafından koyulan kurallara göre hareket etmesi ve eğer günahının kefaretini ödeyebilirse öteki dünyada bu günahın cezasından kurtulabileceği söylenen eylemlerdir. Günah ile ilgili birçok hadis vardır.

Genelde her kültürde kabul edilen en büyük günahlar, can alma, hırsızlık ve fuhuştur. Dinler genel olarak eğer kişi koyduğu kurallara uymayıp, tanrının ona gösterdiği yoldan saparsa günah suçunu işleyeceğini varsayar. Günah işlemek bu kuralları ve bu kuralların koyulmasının gerçek sebeplerini bilen kişinin vicdanını sızlatacaktır. Eğer kişi yaptığı şeyden pişmanlık duymazsa ya da pişmanlık duyduğu halde kendisini affettirmek için eyleme geçmezse bu günahın karşılığı olan cezayı öteki dünyada çekecektir.

Hristiyanlıkta günah kilisede bulunan rahipler tarafından tanrı adına affedilmektedir. Bu yine de son yargının tanrının ellerinde olduğu gerçeğini unutturmamalıdır çünkü son olarak bu günahları affedebilecek en yüksek varlık tanrı olarak kabul edilir.

İslam dininde günah ilk önce af dileyerek başlar. İlk önce Allah’tan mağfiret dilenir. Bunun ardından günah karşılığında eğer bu günahın verdiği zarar geri çevrilebilecek türdense ve kişinin buna gücü yetiyorsa bu eylemi geri çevirmesi beklenir. Eğer bu mümkün değilse zarar verilen kişilere zararları hak ölçüsünde ödenir ve af dilenir. İslama göre kul hakkı yemek en büyük günahtır ve telafisi de ağırdır. Çünkü sadece dini kurallar çiğnenmemiş bu yapılırken başkasının hakkı da gasp edilmiştir. Bu durumda ahrette Allah’tan önce hakkı yenen kişiden helallik istenir. O kişinin helalliği alınamazsa o günaha karşılık gelen suç çekilir.

Günah olarak kabul ettiğimiz şeyler içimizi yakmadan önce onlarla ilgili çözümlere gitmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmemek önemlidir.

Eğer siz de günah ile ilgili Hadis-i şerifler ve kısa sözler okumak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı