Makaleler

Güzel Özlü Sözler

Özlü ve anlamlı cümleler, duygularımızı ifade etmemize yardımcı olmaktadır. Bu sözlerden kimileri aşk üzerine, kimileri nefret üzerine yazılmıştır. İnsan olmanın kaçınılmaz sonucu duygulara sahip olmaktır. Bununla birlikte bu duyguları ifade etmek herkes için aynı kolaylıkta değildir. İnsanların karakterleriyle birlikte duyguları ifade edişi de değişmektedir.

Güzel özlü sözler, duygularını ifade ederken kelimelere ihtiyaç duyan, fakat bir türlü kaleminden bu kelimeler dökülmeyen kişilerin imdadına koşmaktadır. Şarkılardan, şiirlerden ve kitaplardan hatta kendini yazar olarak tanımlamayan bir kişinin öylesine kaleminden çıkmış bir söz, özlü söz olarak tarihte yer edinebilmiştir. Özellikle tarihe yön veren bilgin kişiler, bizlere özlü sözleri aracılığıyla yol göstermiştir.

Özlü Sözler

Kısa Özlü Sözler

Özlü sözler kısa ve net oluşları sebebiyle hepimizin hafızasında kısmen yer edinmiştir. Hatta bu özellikleri sebebiyle pek çok faaliyette motivasyon aracı olarak kullanılmışlardır. Elbette özlü sözlerin hayatımızdaki tek işlevi  bu değildir. Duygularımızı ifade ederken,  hayatta yolumuzu kaybetmiş bir şekilde yol gösterici ararken, özlü sözler daima imdadımıza koşmuştur. Uzun betimlemeler, ağır edebiyat diliyle değil, kısa ve öz edebi dil ile yazıldıkları veya söylendikleri için de sıklıkla tercih edilmişlerdir.

Bir sözün uzunlukla ve ağır dil kullanımıyla değil, söylenmek isteneni veya hissettirilmek isteneni doğru bir şekilde yansıtmasıyla değerli olacağının en büyük kanıtı özlü sözlerdir. Bu doğrultuda yazılmış yüzlerce özlü söz bulunmaktadır.

Aşk İle İlgili Özlü Sözler

Aşk olgusu kuşkusuz hayatımızda en çok yer kaplayan duygulardan biridir. Ansızın gelip fark edilmeden giden duyguların aksine, aşk ekmek gibi su gibi somutlaşmakta ve hayatımızda aksi iddia edilemez şekilde yer kaplamaktadır. Aşkın ne üzüntüsü gelip geçicidir ne de sevinci. Her hatırladığımızda gülümseten ya da ağlatan anıların azımsanmayacak kadar büyük bir kısmı hep aşka dair anılardır. Elbette insanoğlunun benliğinde bu kadar büyük yer kaplayan bu duygu için söylenmiş yüzlerce cümle, yazılmış binlerce kitap ve şarkı bulunmaktadır.

Özlü sözler aşk konusunda diğer konulara nazaran çok daha derin ve anlamlı olmaktadır. Aşk acısı özlü sözler arasında belki en çok işlenen temalardan biridir. Çünkü bu sözler genellikle bir kurgunun değil, bir yaşanmışlığın ürünüdür. Hal böyle olunca da maalesef ki herkesin muhakkak tecrübe ettiği aşk acısı da özlü sözlere konu olmuştur.

Komik Özlü Sözler

Özlü sözler bir konu hakkında kısa ve öz bir anlatımla oluşturulmuş kısa eserlerdir. Özlü sözlerin pek çoğu farklı bir duygu ve tecrübe içermektedir. Bu sebeple elbette hepsi aynı üslupla yazılmamıştır. Örneğin aşka dair yazılan özlü sözler içerisinde daha çok üzüntü veya sevgi barındırırken, başarmakla ilgili özlü sözler daha sert ve gerçekçi bir üslupla yazılmıştır. Komik özlü sözler ise genellikle bazı eleştiriler barındırmaktadır. Elbette bu tarz bir genelleme yapmak doğru değildir. Komik özlü sözler arasında sadece espri niteliğinde yapılmış tespitler de bulunabilmektedir.

Bu sözler, yalnızca yazanı değil okuyan ve paylaşan kişiyi de yükseltmektedir. Çünkü yapılmış alelade espriler gibi değildirler. Üzerlerinde düşünülmüş sözlerdir. Pratik ve ince bir zekanın ürünü olduklarını belli etmektedirler. Diğer esprilerin arasından bu şekilde sıyrılan bu sözler, kullanan kişinin de kaliteli espri anlayışını ve yüksek zevkini gözler önüne sermektedir.

Ağır Özlü Sözler

Özlü sözler her defasında yol gösterici olarak yazılmamıştır. Bazıları vardır ki, söylenen kişinin altından kalkamayacağı ağırlığa sahiptir. Bu sözler öyle gün içerisinde durduk yere söylenmiş sözler değillerdir. Bir yaşanmışlığın sonucunda, zeki bir insanın kaleminden çıkarak bizlere ulaşmış sözlerdir. Bu sözlerin hepsinin belli bir ağırlığı, sahibinin yaşanmışlığını yansıtan bir duruşu vardır. Fakat içlerinden bazılarının ağırlığı, her duyanın kaldıramayacağı türdendir. İşte bu sözler, ağır özlü sözler olarak zihinlerimizde yer kaplamaktadır.

Etkileyici Özlü Sözler

Özlü sözler bazen bizi bizden daha iyi anlatabilmektedir. Hayattaki planlarımızı, yaptıklarımızı yapamadıklarımızı, içimizde kalan bir türlü dışarıya yansıtamadığımız duyguları özlü sözler arasında bulabiliriz. Özlü sözlerin bu kadar tutulmasının en büyük sebebi de bizim için yaptıkları bu tercümanlıktır. Anlatmak için saatler harcadığımız bir derdin tamamını bazen birkaç kelimelik bir özlü sözle anlatılabilmektedir. Özlü sözlerin bu kadar etkileyici olmalarının altında yatan temel olay da işte tam olarak budur.

Etkileyici özlü sözler, kısa ve manalı oluşlarıyla bizlerin derinlerinde yatan hisleri açığa çıkarmakta veya ifade edemediklerimizi ifade etmektedir. Bu sözler her duyguya ilişkin olabilmektedir. Bazense özlü sözlerin bizi bu kadar etkilemesinin sebebi, ihtiyacımız olan tavsiyeyi bizlere vermesi olmaktadır.

Arkadaşlıkla İlgili Özlü Sözler

Arkadaşlık sırtımızı yaslayabileceğimiz, eteklerinde ağaçlar yetiştirebileceğimiz bir dağ gibidir. Kimi zaman dertlerimize sırdaş olacak, kimi zaman ise birlikte saatlerce gülebileceğimiz insanlardır arkadaşlarımız. Ailemizle paylaştıklarımızdan bile daha derin hislerimizi arkadaşlarımızla paylaşırız. Arkadaşlık gelip geçici bir kavram değildir. Edindiğimiz doğru ve gerçek arkadaşlıklar hayat boyu dostluğa dönüşür ve sonsuza kadar bizimle olur. Bununla birlikte yanlış bir arkadaşlık ise kişinin çok kötü alışkanlıklar edinmesine ve sonunda asla unutmayacağı kötü tecrübeler yaşamasına sebep olabilmektedir.

İyi arkadaşlığın bu kadar önemli ve kıymetli olması, anlamlı özlü sözler arasında kendine yer bulmasına sebep olmuştur. İyi veya kötü anlarımızda yanımızda olacak dostlarımızın ne kadar önemli olduğunu bilen düşünürler bu konuyla ilgili yüzlerce özlü söz söylemiştir. Bu sözlerin kimisi iyi bir arkadaş edinmenin öneminden bahsetmektedir. Hatta iyi dostlukları yüceltmektedir. Bazıları ise edinilen kötü dostlukların verdikleri zarardan söz etmektedir.

Çayla İlgili Özlü Sözler

Çay kültürümüzde kendine büyük yer bulmuştur. Bazen dostlukların ilerlemesine, bazen dertlerimizin azalmasına vesile gibi görülmüştür. Demli bir çayın sohbeti de koyulaştırdığı gibi yaygın kanaatlerimiz bulunmaktadır. Çay yalnızca bir meşrubat değildir bizim için. Kışın içimizi ısıtan, yazın hararetimi alan, dertlerimizi azaltan sevinçlerimizi arttırandır çay.

Konu çay olunca ülkemiz insanları, en iyi yazardan bile daha iyi bir üslupla edebiyat yapabilmektedir. Çayın kültürümüzdeki büyük önemi, çayla ilgili  anlamlı ve kısa özlü sözler oluşmasına da vesile olmuştur. Çay, yalnızca bizim kültürümüze özgü bir içecek değildir. Yabancı pek çok yazar tarafından da çay, huzur ve dostlukla bağdaştırılmış ve onu anlatan özlü sözler yazılmıştır.

Delikanlı Özlü Sözler

Delikanlı olmak gururlu, cesaretli ve yürekli olmayı gerektirmektedir. Delikanlılık herkesin kaldıramayacağı bir karakter yapısıdır. Delikanlı olmak çocukluktan başlamaktadır. Delikanlılar bu bilinçle büyür, yaşar ve ölürler. Delikanlıların sözleri kimseninkilere benzemez. Belli bir ağırlıkları olur. Çünkü delikanlılar bir racona sahiptir. Delikanlıların her sözü karşısındakinin yüreğine bir yumruk gibi iner.

Delikanlılığın sözde değil yürekte olduğu söylense de aslında durum tam olarak böyle değildir. Delikanlılar kendine özgü sözler kullanmaktadır. Gurur ve racon konusunda olduğu gibi aşk konusunda da en güzel özlü sözler delikanlılar tarafından söylenmiştir. Çünkü bir delikanlı sevdi mi tam sever. Delikanlıların aşkları gelip geçici değildir. Bir delikanlı yalnızca bir kez gerçekten sever ve bu aşkı sonsuza kadar kalplerinde saklarlar. Seven delikanlılar sevdiklerini gözlerinden bile sakınır ve herkesten kıskanır. Aşklarını kalplerinin en derin yerlerinde yaşayan delikanlılar, bu aşkı en güzel sözlerle anlatmaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı