Makaleler

Kıskançlık Hakkında Sözler

Kıskançlık Hakkında Sözler
Kıskançlık Hakkında Sözler

Kıskançlık bir nesneyi ya da kişiyi paylaşamayarak, onu sahiplenmiş hissetmeye denir.

Kıskançlık insanın hissettiği en zararlı duygulardan biridir. İster bir kişiyi, ister bir olayı, isterseniz de bir nesneyi kıskanın… Bu durum sizin yetersiz biri olduğunuzun göstergesidir. Kıskançlık insanları uzun çağlardan beri meşgul eden bir duygudur. Bu yüzden hakkında çeşitli atasözleri ve vecizler de söylenmiştir.

Kıskançlık deyince aklımıza ilk gelen örnek genelde ikili ilişkiler üzerine oluyor. Özellikle de iki sevgilinin birbirini kıskanması geliyor aklımıza. Bu durum bazen toplumumuz tarafından ‘Seven insan kıskanır’ gibi saçma bir düşünceyle pekiştirilir. Sanki kıskanmak sevginin ve sahiplenmenin olmazsa olmaz göstergesi gibi bir algı oluşur. Oysa birini sevmek onu hakimiyetiniz alma anlamına gelmez. Ya da birinin sizi sevmesi onun her dediğini yapacağınız manasına gelmez. Eğer ilişkiniz sevgi ve güven temeline dayalıysa zaten gereksiz kıskançlıklar yapmanıza gerek yoktur. Eğer bir taraf diğerini kıskanıyorsa, bu durum biraz da o kişinin özgüven eksikliği yaşadığını gösterir. Kendine güvenen birisi başkasını delicesine kıskanmaz. Üstelik ciddi kıskançlık krizlerinin çıkması, ilişkinin gidişatını da olumsuz etkiler. Ufak problemler, ciddi kavgaları beraberinde getirebilir.

Kıskançlık sadece aşk ilişkilerini kapsamaz. Bazen kişi bir arkadaşını kıskanır ve onu kimseyle paylaşmak istemez. Bazen aile bireylerinden birini kıskanır. Özellikle ilk çocukların kendilerinden sonra doğacak kardeşlerini kıskanma potansiyeli yüksektir. Çünkü anne ve babalarını kimseyle paylaşmak istemezler. Burada önemli olan anne ve babanın tutumudur. Kardeşler arasında sorun çıkmaması için anne ve baba çocuklarına eşit davranmalıdır. Bazı insanlar da okul ve iş hayatlarında kıskançlık yaparlar. Başkalarının başarılarından hoşlanmazlar. Bu tip kişiler kıskançlığın yanı sıra hırslı kişilerde olurlar.

Her neyi kıskanıyor olursak olalım, bu duygunun asıl zararını yine kendimiz yaşarız. Kıskançlık kişiyi içten içe kemirir. Eğer kıskançlık ciddi bir boyuta taşınırsa beraberinde önemli psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Sizlerde kıskançlık ile ilgili özlü sözler okumak ve bu sözleri sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Her gün yenilenen içeriğe sahip sayfamızda aradıklarınızı gönül rahatlığı ile bulabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı