Makaleler

Zaman Hakkında Sözler

Zaman Hakkinda Sozler
Zaman Hakkinda Sozler

Zaman, kelime anlamı olarak bir iş ya da oluşun, bir eylemin içinde geçmekte olduğu, geçtiği ya da geçeceği süre demektir.

Zaman, hepimiz için kıymetlidir. Kimimiz değerini biliriz ve en doğru şekilde değerlendiririz. Kimimiz ise nasıl geçtiğini bile anlamaz ve pişmanlıklar duyar. Büyüklerimizin çoğu zaman, zamanını dikkatli kul, yaşının kıymetini bil dediğini duymuşuzdur. Bu öğütleri çoğu zaman kulak arkası ederiz. Gençliğimizin verdiği heyecan, altın niteliğindeki bu öğüdü es geçmemize neden olur. Belli bir yaşa gelip zamanımızı iyi kullanamamışsak da geriye bakıp, pişman olmaktan başka çare kalmaz elimizde.

Tabii, bu kadar karamsar olmamamız gerekir. Çünkü zaman, her yaşta kıymetlidir. Bazen her şey için geç kalmış, vaktimizi heba etmiş gibi hissedebiliriz. Fakat bu bir yanılgıdır! Hangi yaşta olursak olalım, geçirdiğimiz zamanın kıymetini bilmeliyiz. Doğru işler için kullanmalı, doğru kararlar vermeli, kendimizi en iyi hissedecek şekilde değerlendirmeliyiz. Böylece hayatın bize yaşatacağı güzelliklerden, her yaşımızda faydalanabiliriz.

Aynı durum gençler için de geçerlidir. Önümde daha uzun bir yol var, nasılsa yürümeye fırsat bulacağım diye hayatı geçiştirmemek lazımdır. Gençliğimizde zamanında ve yerinde verdiğimiz kararların, bütün bir hayatımızın şekillendiricisi olacağını unutmamamız gerekir. Doğru iş, doğru aşk, doğru arkadaşlıklar… Zamanımızı neye harcarsak, zamanımızı kimle harcarsak eninde sonunda bunun sonucuyla karşılaşacağız demektir. Kimimiz zamanını değerli kullanır ve gelecek duvarına sağlam bir tuğla koyar. Kimimiz ise zamanını boşa geçirir ve gelecek duvarına bir balyoz indirir. Bazen küçük ama yerinde kararların nasıl büyük ve olumlu sonuçlar doğuracağına inanamayız.

Bu sebeple tek bir gününüzü dahi boş geçirmeyin. Tek bir dakikanın bile sizin için ne kadar değerli olduğunu ve o dakikayı değerlendirmenin hayatınızda nasıl değişimler yaratabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Zamanınızın esiri olmayı değil, yöneticisi olmayı hedefleyin. Hesaplı davranın ve zamanınızı çarçur etmeyin. Geriye dönüp baktığınızda kazanan olun.

Zaman ve kıymeti hakkında sayısız özlü söz ve güzel söz sayfamızda sizler için her gün güncellenmektedir. Sizlerde dilediğiniz an paylaşabilir ve zamanın değerini bu sayede değerli sevdiklerinize kolayca vurgulayabilirsiniz. Bu sözlerden bazıları aşağıda yer almaktadır:

Aynı anda var olan ve aynı anda yok olan bir şey varsa, o da zamandır. Zaman, hem var hem yoktur; Varlığı ve yokluğu anlamsızlaştırandır. ( Erol Anar )

Yeni çareler uygulamayan, yeni belalar beklemelidir; Çünkü zaman en büyük yenilikçidir. ( Francis Bacon )

Zaman, kendi yasasını birlikte getirir. ( Friedrich Schiller )

Boş zamandan yararlanmasını bilmeyen insanın boş zamanı olmaz. ( George Herbert )

Zamanı öldürebilir, ancak sonsuzluğu yaralayamazsın. ( Henry David Thoreau )

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı