Makaleler

Karar Hakkında Sözler

Karar Hakkında Sözler
Karar Hakkında Sözler

Karar bir iş ya da sorun konusunda düşünülerek verilen kesin yargı, sonuca bağlanması gerekli bir sorunda düşünülerek, tartışılarak verilen kesin yargı ya da mahkeme yargısını bildiren belge ya da belirli bir tutumu ve davranışı benimsemektir.

Karar kavramı insan hayatında önemli bir yer tutar. Doğru verilmiş kararlar her ne kadar insanın hayatını güzel bir şekilde geçirmesini sağlayabiliyorsa kötü kararlarda insanı dert sahibi yapabilir. Kararı her ne kadar insanın içsel bir süreci olarak görsek de aslında aldığımız tüm kararlar duygularımızın yanı sıra daha önce öğrendiğimiz şeylere dayanır. Karar ile ilgili anlamlı sözler çok sayıdadır.

Bazı insanlar hayatlarında oldukça kararsız davranırlar. Bu insanlar kararların alım aşamasında genelde kendilerinden şüphe duyarlar ya da önlerindeki seçenekler arasında tereddütte düşerler. Her halükarda bu kararsızlıkla geçen süreç onların ve çevrelerinin üstünde olumsuz bir etki uyandırır. Sonuç olarak hareketsiz ve hiçbir yöne ilerleyemeden kalmak insanın boş yere vakit harcamasını da beraberinde getirir. Ancak bu karar verilirken acele etmek gerektiğini göstermez. Eğer yeterince zaman varsa insan seçeneklerini değerlendirmeli, daha önce benzer bir karar vermişse bu kararının sonuçlarına dikkat etmeli, eğer bu da yeterli gelmezse karar vermesi gereken konuda daha fazla bilgili olan birine danışmalı ve gideceği yolu daha net bir şekilde görmeye çalışmalıdır.

Karar verirken zihinsel süreç kadar duygular da önemlidir. Bazı insanlar sadece duygularına dayanarak karar verirken bazı insanlar da sadece mantık çerçevesinde kararlar verirler. Bu iki tür karar verme mekanizmasının da kendine göre avantajlı ve dezavantajlı tarafları vardır. Aslında hem mantığın hem duyguların devreye sokulması karar verirken doğru yolda gitmemizi sağlayabilir. Kalbimiz ve beynimizin ortaklığıyla verilmiş bir karar diğer kararlardan daha sağlam temelli ve etkili bir karar olacaktır. Kendi çözümlerimizi üretebileceğimiz gibi daha önceki örneklerden de yararlanabilir, fikirlerine güvendiğimiz insanların konuyla ilgili neler söyleyeceğini dinleyebiliriz.

Eğer siz de karar ile ilgili hayata yön veren sözler ya da mesleklere göre sözler okumak isterseniz hemen şimdi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı