Makaleler

Yemek Hakkında Sözler

Yemek Hakkında Sözler
Yemek Hakkında Sözler

Yemek et, sebze ve baklagillerle hazırlanan, karın doyurmaya yarayan yiyeceklerin geneline verilen isimdir.

Yemek yemek herkesin istisnasız yapmak zorunda olduğu bir eylemdir. Hiç kimse yemek yemeden yaşayamaz. Canlıların temel ihtiyaçlarından biri de beslenmektir. Bu sebeple yemek yemek her canlı için önemlidir. Yemek yemenin önemini hakkında söylenmiş atasözleri ve vecizelerden de anlayabiliriz.

Bazı kişiler için yemek yemek bir ihtiyaçtır, bazı kişiler ise yemek yemeye daha özel bir anlam ifade eder. Hani deriz ya bir yaşamak için yemek vardır, bir de yemek için yaşamak. Bazı kişiler karnını doyurmaya bakar sadece, fazlasını aramaz. Yedikleri konusunda da çok seçici değillerdir. Önemli olan ihtiyaçlarını karşılayacak bir şeyler yemek ve sofradan kalkmaktır.

Bazı kişiler ise yemek yemeden ayrı bir tat alırlar. Onlar geniş sofraları severler. Herhangi bir yemeği yemezler. Genellikle yemeklerde seçici de olurlar. Onlar için sofraya oturmadan önce bir yemek listesi belirlemek önemlidir. Yemeği de her zaman zevkle yerler. Sofrada uzun kalırlar. Ama bu geniş sofra zevki bazen oburluğa neden olur. Bu tip kişiler kilo problemi yaşayabilir.

Bu yüzden yemek yemeyi belirli bir düzene sokmak önemlidir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi yemek yemenin de fazlası zarardır. Aynı şekilde azı da zarardır. Önemli olan dengeli beslenmektir. Günlük ihtiyacımızı karşılayan seviyede bir kalori almak önemlidir. Yemek yerken sebze, et, baklagil ve meyve oranını iyi ayarlamak gerekir. Fazla ağır yemekten kaçınmak gerekir. Özellikle yaş ilerledikçe daha küçük porsiyonlarda daha hafif yemekler yemek gerekir. yaşımız gençken daha ağır ve büyük porsiyonlarda beslenmeyi kaldırabiliriz ama yaş ilerledikçe vücutta çeşitli aksaklıklar meydana gelmeye başlar.

Yemek seçerken sadece lezzetlerini değil, besin değerlerini de dikkate almak gerekir. Lif oranı yüksek, protein bakımından zengin gıdalar tercih edilirken, özellikle yeşil yapraklı sebzeleri sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Unutmamalıyız ki aslında yediğimiz yemeklerle kendimi var etmekteyiz.

Sizde yemek ve yemek kültürü hakkında hayata yön veren cümleler öğrenmek ve bunları sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız, bir an önce sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı