Makaleler

Özlü Söz

Anlamlı ve özlü sözler, tarihte yer edinmiş kişiler tarafından yazılmışlardır. Özlü söz olarak adlandırdığımız deyişler adı üstünde kısa ve öz yazılmış sözlerdir. Bu sözler kısalıkları yanında birçok manayı da içinde barındırmaktadır. Bu sebeple özlü sözlere tüm kültürlerde oldukça kıymet verilmektedir. Bu sözler, kimi zaman bir duyguyu etkili bir şekilde ifade etmek için kimi zamansa bir motto olarak belirlenip kullanılabilmektedir. Kısa bir sözün oldukça derin anlamlar taşıması, insanların duygularının harekete geçmesini de hızlandırmaktadır. Etkileyici özlü sözler hemen her konuda yazılmış sözlerdir. Çalışıp başarmakla, evlat ve aile sevgisiyle hatta pişmanlıklarla ve gururla ilgili yüzlerce özlü söz bulunmaktadır.

Kısa Özlü Sözler

Özlü Söz
Özlü Söz

Özlü sözler adı itibariyle de fark edileceği gibi esasında zaten kısa yazılan sözlerdir. Bu sözlerin oluşmasındaki asıl amaç, söylenmek istenenin ağdalı bir dille çetrefilli yollardan geçilerek değil doğrudan ifade edilmek istenmesidir. Bu sebeple özlü sözler oldukça kısa ve net bir şekilde yazılmaktadır. Kısalığı sebebiyle akılda kalıcılığı da artmaktadır. Aynı duyguyu anlatan sayfalar dolusu bir yazıdansa, elbette birkaç kelimeden oluşan kısa bir özlü söz daha etkili olmaktadır. Zaten bir sözün kıymetini arttıran da uzunluğu değil, verilmek istenen duyguyu verebilmesidir. Özlü sözlerin de yaptığı, tam olarak budur. Öz bir şekilde duygu okuyucuya kolaylıkla sunulmaktadır. Günlük hayatta kısa ve öz bir şekilde oluşturulmuş kısa özlü sözler kullanmak da aynı etkiyi bırakmaktadır.

Aşkla İlgili Özlü Sözler

Konu yazmak olunca aşk her türde kendine yer bulmaktadır. Bazı yazarlar aşk üzerine ciltler dolusu kitap yazmışlardır. Bazıları ise aşkı hayatının bir mazereti olarak görüp yalnızca bu duygu üzerine yaşamıştır. Kimi insanlarsa aşk için bir kalem bile oynatmamış çünkü kendilerini bu duyguda ancak susarak ifade edebildiklerini söylemişlerdir. Aşk konusunun tesirini kaybetmemesi adına yalnızca kısa ve öz konuşmayı tercih eden yazarlar da bulunmaktadır. Bu tercihte bulunan yazarların kaleminden güzel özlü sözler dökülmüştür. Aşk özlü sözleri arasında bazıları aşka dair sevinçleri, bazıları üzüntüleri bazılarıysa pişmanlıkları anlatmaktadır. Fakat hepsi için ortak olan nokta, aşk hissini kısa bir şekilde ifade ederken zihinlerimizde bıraktıkları derin manalardır.

Komik Özlü Sözler

Özlü sözlerin tamamı ciddiyetle yazılmış ve yoğun duygularımıza tercüman olacak sözler değildir. Bazıları espri bir dille söylenmiş ve kaleme alınmışlardır. Genellikle komik özlü sözlerin içerisinde biraz kinaye bulunmaktadır. Çünkü özlü sözler öylesine bir espri yapmak için yazılan sözler değillerdir. Genellikle her biri düşünürler tarafından yazılan, hayat dersi niteliğinde sözlerdir. Bu düşünürler zaman zaman esprili bir dille yazmışlardır. Bu şekilde komik özlü sözler ortaya çıkmıştır.

Arkadaşlığa Dair Özlü Sözler

Arkadaşlık ilişkileri hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Bu ilişkilerin bazıları dostluk denilebilecek kadar samimileşmekte bazıları ise daha seviyeli bir çizgide ilerlemektedir. Arkadaşlık kurumu, güven ve samimiyet gerektiren bir kurumdur. Fakat ne yazık ki herkesten aynı derecede samimiyet ve dürüstlük beklenememektedir. Arkadaşlık konusunda yaşadığımız kötü anlar bizlere tecrübe olarak dönmektedir. Bununla birlikte yapılan arkadaşlık tercihinde doğru kişiler seçildiyse, tecrübe değil ömür boyu bir can yoldaşı kazanılır. Arkadaşlık konusunda yüzlerce özlü söz yazılmıştır. Bunların bazıları tecrübelerden edinilmiş hayat dersleridir. Bazılarıysa güzel arkadaşlıkların kıymetini anlatır. İki durum için de yazılmış olan her türlü özlü söz arkadaşlık ilişkileri konusunda bizim için yol göstericidir.

Aile ile İlgili Özlü Sözler

Ailelerimiz, bizim için koşulsuz şartsız her zorluğa göğüs gerebilecek insanlardan oluşmaktadır. İyi bir ailede dünyaya gelen herkes bilir ki, aile kurumu hayat boyu sizi en iyi tanıyacak, her düştüğünüzde ayağa kaldıracak kişilerden oluşmaktadır. Ne yazık ki herkes böyle bir aile içinde doğacak kadar şanslı olmayabilmektedir. Aile kurumundaki bir diğer sıkıntı ise ailedeki kişileri birbirine bağlayan şeyin kan bağı olmasıdır. Ailemizdeki kişiler, arkadaşlarımız gibi bizim tercih ettiğimiz kişilerden oluşmamaktadır. Bu sebeple bu kişiler bizden tamamen farklı bir bakış açısına ve karaktere sahip olabilmektedir. Yani esasında aile kurumu bütün güzelliklerinin yanı sıra karmaşık da bir kurumdur. Hayatın her alanında bize pusula olan anlamlı özlü sözler içerisinde elbette aile kurumu içinde yazılmış sözler bulunmaktadır.

Başarıyla İlgili Özlü Sözler

Başarı kişinin hedeflerine göre değişen bir kavramdır. Yani başarı dediğimiz şey uğruna çalıştığımız şeye göre değişmektedir. Başarmak kavramı sadece mesleki hayatımızla özdeşleştirilemeyecek kadar özel bir kavramdır. Örmek istenilen bir atkıyı örmek, küçük bir çocuğu mutlu etmek dahi, siz uğruna çalıştıktan sonra başarı sayılmaktadır. Bu kadar geniş bir alanı kapsayan ve en temel noktası motivasyon olan konuda, bizlere rehberlik edecek özlü sözler bulunmaktadır. Bilindiği gibi özlü sözler yazarlar ve düşünürler tarafından kullanılmıştır. Bunların yanı sıra tarihe yön veren siyasi kişilerin ve bilim adamlarının da kullanmış olduğu sözler, özlü söz olarak hafızalarımızda yer etmiştir. Başarıyı bizzat tatmış ve başarmanın yalnızca çalışmakla olacağını gayet iyi bilen bu kişiler, bizlere bu konuda özlü sözler bırakmışlardır.

Özlü Sözler İngilizce

İlim ve bilim gibi edebiyat da evrensel bir dildir. Bu dil çerçevesinde yüzlerce çeviri yapılmıştır. Özlü sözler yalnızca Türk düşünürler tarafından kullanılmamıştır. Yurt dışında yaşamış pek çok bilim ve ilim insanı da bizlere tecrübelerini miras bırakmıştır. Günlük hayatımızda motivasyon olarak sayıkladığımız birçok özdeyişin orijinal sahibi, aslında farklı ülkelere mensup düşünürlerdir. Önceki yıllarda İngilizce, şimdiki kadar popüler bir dil değildi. Bu sebeple insanların ilgisi çeviriler üzerinde yoğunlaşmış durumdaydı. Fakat günümüzde İngilizce oldukça popülerlik kazanmış durumdadır. Hatta pek çok insan yalnızca İngilizce dilini öğrenmekle kalmamakta, ekstra birkaç dil daha öğrenmeye çalışmaktadır. İnsanlar özlü sözleri orijinal dillerinde okumak istemektedir. Bu sebeple İngilizce özlü sözler yalnızca çeviri olarak değil orijinal olarak da meraklılarına sunulmaktadır.

Özlü Sözler Edebiyat

Etkileyici anlamlı özlü sözler, edebiyat kültürümüzde büyük bir yer kaplamaktadır. Tarihin her alanında öncü olmuş kişilerin, bizlere yol göstermek için kullanmış olduğu özlü sözleri bulunmaktadır. Özlü sözler arasında edebiyat alanında hizmet vermiş usta yazarların da birçok özlü sözü bulunmaktadır.

Çalışmakla İlgili Özlü Sözler

İnsanoğlu hayatını idame ettirmek için çalışması gereken bir varlıktır. Buradaki çalışmak kavramıyla kastedilen şey yalnızca para kazanmak için çalışmak değildir. İnsanların istediği her şeyi elde edebilmek için çalışması gerekmektedir. Bu kimi zaman bir ev bir araba, kimi zaman ise bir kişinin ilgisidir. Durum her ne olursa olsun çaba gösterilmeyen hiçbir şey sonuç vermeyecektir. İnsanoğlu her ne için olursa olsun çalışmalı ve emek vermelidir. Hal böyle olunca da sürekli çalışmak ve çabalamak zorunda kalan insanlar, motivasyon kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Manalı özlü sözler de işte tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Tarih kronolojisi içerisinde türlü başarılara imza atmış kişilerin çalışmakla ilgili özlü sözleri bulunmaktadır.

Evlat Sevgisiyle İlgili Özlü Sözler

Bir anne babanın hayattaki en büyük motivasyon kaynağı çocuklarıdır. İnsanlar hayat boyu çocuklarına daha iyi bir hayat sunmak için çalışmaktadır. Hatta hayatta karşılarına çıkan zorluklara, evlatlarından aldıkları güç sayesinde karşı koymaktadır. Anne babalar için evlatları bu hayatta en çok sevdikleri kişilerdir. Evlatlar ile ilgili  yazılmış tüm özlü söz yazıları evlat sevgisini anlatmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı