Makaleler

Hedef Hakkında Sözler

Hedef Hakkında Sözler
Hedef Hakkında Sözler

Hedef ulaşılmak istenen amaç ve bu amaca uygun davranmaktır.

İnsanlar mutlaka kendilerine bir hedef koyarak yaşamalıdırlar. Yoksa hayatları anlamsızlaşabilir. Hiçbir hedefi olmayan insan gündelik yaşamın koşturması içinde yaşayıp gider. Fakat hayatına anlam katacak öğelerden yoksun kalır. Tarih boyunca başarılı olmuş kimseler belli hedeflerini gerçekleştirebilmiş kişilerdir. Bu nedenle hedef ve hedeflediğini gerçekleştirmek ile ilgili hayata yön veren sözler okumak mümkündür.

Hedefinizi istediğiniz alanda seçebilirsiniz. Önemli olan sizin için gerçekten önemli bir konuda hedef koymaktır. Hedeflerinizin çok büyük, dünyayı değiştiren hedefler olması gerekmez. Herkes imparatorluk kuracak ya da dünya çapında tanınan bir sanatçı olacak diye bir kaide yoktur. Önemli olan hayatınıza keyif verecek onu daha anlamlı kılacak bir konuda karar kılmanızdır.

Kimileri bir okula girmeyi hedefler, kimilerinin gözünü diktiği bir iş vardır ve onu hedefler. Kimileri çok beğendiği bir arabayı almayı hedefler, kimileri belli bir zaman dilinde yabancı bir dili her şeyiyle öğrenmeyi… İşte bu neden hedefinizi sizden başkası belirleyemez.

Hedefinizi belirledikten sonra gerçekçi olmanızda yarar vardır. Bu hedefi gerçekleştirmek için ne yapacaksınız? Ne zamana kadar gerçekleştireceksiniz? Ve bu zamanı nasıl değerlendireceksiniz? Yukarıda saydığımız örnekler arasında yabancı dil öğrenmek vardı. Şimdi bu hedef üzerinden gidelim. Diyelim ki İngilizceyi akıcı bir biçimde okumak ve konuşmak istiyorsunuz. Bu ciddi bir seviye dil bilgisi gerektirir. Eğer sizin hiç İngilizce alt yapınız yoksa, bu dili üç ay içerisinde öğrenmeniz mümkün değildir. Kendinize en az bir, hatta iki sene vermelisiniz. Ve bu zamanda da her gün aksatmadan İngilizce çalışmalısınız. Yoksa hedefiniz ancak bir hayal olur ve gerçekleştirilmesi mümkün olmaz.

Bu sebeple hedef belirledikten sonra gerçekçi olmak önemlidir. Aynı zamanda emek harcamaktan kaçınmamak gerekir. Eğer bir hedefi gerçekleştirmek istiyorsanız tembellik sözcüğünü hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Aksi halde başarıya ulaşmanız mümkün değildir. Unutmayın, çalışan her zaman kazanır.

Sizde hedef hakkında özlü sözler ve güzel sözler okumak isterseniz, vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edin. Hedefe giden yolda bir adım daha ileriye gidin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı