Makaleler

Tarih Hakkında Sözler

Tarih Hakkında Sözler
Tarih milletleri, ülkeleri, toplumları, kuruluşları etkileyen olaylardan doğan etkileri yer ve zaman göstererek anlatan ve bu olaylar arasındaki neden sonuç ilişkisini, önceki ve sonraki olaylar arasındaki paralel bağlantıları, karşılıklı gelişen etkilenmeleri ve her ulusun kurduğu uygarlıkları, bu ulusların kendi içlerindeki birtakım sorunları inceleyen bilim dalıdır.

Ülkemiz tarih dediğimizde birçok kişi korku duyuyor. Hele ki bu kişiler öğrenciyse! Çünkü çocuklara okullarda tarih dersi sıkıcı bir şekilde anlatıyor ve bu dersler çoğu zaman ezbere dayanıyor. Bu nedenle çocuklar bu dersten sıkılıyor ve tarihi anlamaya çalışmıyorlar. Birtakım ülke isimlerinden ve yıllardan meydana geldiğini düşünüp, tarih öğrenmek istemiyorlar. Oysa tarih bir toplumun temel direğidir. Dününü, bugününü ve geleceğini anlamaya yarar. Bu nedenle tarih hakkında pek çok etkileyici söz okumak mümkündür.

Her birey belli bir seviyede tarih bilgisine sahip olmalıdır. Böylece hem içinde yaşadığı ülkeyi, hem de dünyayı daha kolay anlamlandırabilir. Tarih oldukça önemli bir bilim dalıdır. Bu sebeple ilk yapmamız gereken çocuklara küçük yaştan itibaren tarih bilincini aşılamaktır. Bunun içinde eğitim sisteminde ciddi değişiklikler yapılmalıdır. İş biraz da tarih öğretmenlerine düşer. Dersleri ezbere dayalı ve sıkıcı bir biçimde anlatmak yerine daha keyifli hale getirmeli ve öğrencilerde merak unsurunu harekete geçirmelidir.

Eğer eğitim hayatımızı tamamladıysak da tarih kitapları okumaya devam edebiliriz. Özellikle bilgisine ve objektifliğe güvendiğimiz araştırmacılardan tarih öğrenmek mutlaka hoşumuza gidecektir. Eskiden tarih kitapları akademik yani daha ağır bile sahipti. Fakat son yıllarda tarihle yakından ilgilenmeyen kişilerinde zevkle okuyabileceği tarih kitapları basılmaya başlandı. Sizde eğer tarih okumaktan kaçanlardansanız, vakit kaybetmeden bu kitaplardan birini elde edebilirsiniz.

Tarihimiz bizi kökümüze götürür. Bu sebeple tarih mutlaka öğrenilmelidir. Ama tarih öğrenmek için tarihi filmlere, dizilere ya da romanlara kapılmamak gerekir. Bunlar kişilerin vakitlerini öldürmeleri için tasarlanmış projelerdir, aktarılan bilgilerde yanlışlıklar ya da abartılar olması kaçınılmazdır. Çünkü belgesel değil, kurmaca bir hikaye anlatılıyordur.

Siz de tarih hakkında güzel sözler ve özlü sözler okumak isterseniz, hiç zaman kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı