Makaleler

Güzel Söz

Söylenecek güzel sözler sevdiklerimiz ile daha anlamlı ilişkiler kurmamıza yardımcı olabilir. Güzel konuşan, güzel sözler söyleyen insanlar karşısındaki insan ile daha iyi ilişkiler geliştirmiş olurlar. İki kelimelik söz bile ilişkinizi daha güzel yerlere götürebilir.

Güzel söz denildiği zaman her ne kadar akla sevgili, eş için güzel sözler gelse de, bu sözler yalnızca romantik ilişkiler için kullanılmamalıdır. Sözler ailedeki insanlar, arkadaşlar ve akrabalar için de ihmal edilmeden kullanılmalıdır.

Ailemiz her daim bizim arkamızda olan kişilerdir. En çok güzel sözleri duymayı hak eden kişiler onlar belki de. Ya da dertlerimizi ve sevincimizi paylaştığımız arkadaşlarımız? Onlara iki güzel kelimeyi çok görmemeliyiz.

Güzel Söz

Güzel Sözler Söylemek İlişkilerin Güçlenmesine Yardımcı Oluyor

Güzel söz kullanan kişilerin ilişkilerinin daha uzun olduğunu biliyor muydunuz? Bu konu hakkında yürütülen çalışmalar, güzel sözler kullanan kişilerin kullanmayanlara oranla her türlü ilişkilerinde daha uzun süreli olduklarını bizlere gösteriyor. İlişkim uzun olsun derseniz güzel söz kısa olanlar bile ilişkinizin uzamasına yardımcı olacaktır.

İlişkinizi güçlendirmek için kullanacağınız güzel sözlerin abartı olmamasına dikkat edin. Samimiyetten uzaklaşmayın. Çünkü yapmacık sözler ilişkinizin uzamasından çok kısalmasına neden olarak bozulmasına yol açabilir. İçinizden geleni söylemek yeterli olur.

Güzel sözleri kullanırken dürüst olmanız da çok önemlidir. Güzel söz söylemek adına kesinlikle gerçekten kast etmediğiniz şeyleri söylemeyin. Bu durum karşıdaki insan tarafından rahatlıkla anlaşılır ve iyi bir sonuç doğurmaz. Dürüst olmak güzel söz söyleme sanatının en önemli kısmıdır.

Şiirlerle Güzel Sözler Söyleyebilirsiniz

Güzel sözler aşkın en güzel ifadelerindendir. Bu sözleri kullanmak için illa seni seviyorum deyip son vermek zorunda değilsiniz. Seni seviyorum demek sözlerin en güzeli olsa da biraz daha yaratıcı olmanız da fayda var. Değişik güzel sözler karşınızdaki insanın her zaman daha çok ilgisini çekecektir.

Manalı güzel sözler şiirlerin bir parçasıdır. Türkiye’nin bir çok şairi bulunur. Her bir şair aşkı, sevgiyi, tutkuyu, mutluluğu, merhameti ve daha nice değerli kavramları şiirlerinde usta bir şekilde işlemişlerdir. Karşınızdaki insanın en sevdiği şair var mı araştırın. Varsa güzel sözleri söylemek için şairlerin şiirlerini ödünç alabilirsiniz.

Şiir formatında güzel sözleri söylemeye karar verdiyseniz, şiirlerinizin sade olmasına özen gösterin. Abartı olan şiirler sizi doğallıktan uzaklaştırabilir. Ayrıca hangi şiiri okumaya karar verdiyseniz bu şiiri ezberlemeye çalışın. Bir yere bakarak şiir okumak hoş karşılanmaz.

Güzel Sözler

Güzel Söz Söylemek için Mükemmel Anı Beklemeyin

Güzel söz söylemek isteyen fakat bunu yapmakta zorlanan kişiler çoğu zaman mükemmel anı bekledikleri için bir türlü söylemek istediklerini söyleyemiyorlar. Mükemmel an yoktur. Her zaman bir problem ve pürüz olacaktır. Önemli olan b güzel sözleri hissettiğiniz anda ve zamanda söylemektir.

Güzel söz söylemek için isterseniz ayrı bir organizasyon yapabilirsiniz. Fakat elbette bu bir zorunluluk değil. Sahiller, restaurantlar hatta ev ortamı bile güzel söz söylenmesi için ideal ortam olabilir. Bu durum sizin olayı ne kadar güzelleştireceğiniz ile ilgili.

Eğer özel organizasyona gerek yok ben güzel söz kısa söylemeyi seviyorum diyorsanız hiç sorun değil. Özel bir hazırlık yapmadan içinizden geldiği gibi güzel sözleri söyleyebilirsiniz. Güzel konuşmanın yeri ve zamanı yoktur.

Güzel Söz Duyan Sevgililer Daha Mutlu Oluyor

Sevgi yeryüzünde yer alan en güzel duygulardan bir tanesidir beklide. Bu duygunun ifade edilmesi ve yayılması herkesin mutlu olması anlamına gelir. Sevdiğini söyleyen insan da mutlu olur, sevildiğiniz hisseden kişi de. Mutlu olmak için güzel söz sevgiliye söylemek yeter de artar.

Yapılan çalışmalar güzel sözler duyan kişilerin vücudunda bir takım kimyasal maddelerin salgılandığını tespit etmiştir. Bu kimyasallar mutluluk seviyenizin anında artmasına neden olur. Hatta depresyon, kaygı ve stres gibi çeşitli bozukluklar ortadan kalkabilir.

Unutulmaz filmlerde insanların akıllarından çıkmayan güzel sözleri duyabilirsiniz. İlham kaynağınız bu filmler olabilir. Hatta onu sevdiğinizi söyleyeceğiniz kişiye onun en sevdiği filmden güzel sözler bularak onu mutlu edebilirsiniz.

Söyleyecek Güzel Sözleri Nereden Bulabilirim?

Söyleyecek güzel sözleri bulmak zor olabilir. Özellikle bu sözleri söylemek için alışkın değilseniz. Fakat endişelenmeyin güzel sözler bulmak sandığınız kadar zor değil. Güzel sözleri bulmanın bir çok alternatifi ve ilham kaynağı var.

Günümüzde internet kullanımı son derece yaygınlaştı. Buradan bir dünya güzel söz örneği bulabilirsiniz. Arama motoruna güzel sözler yazmanız yeterli olur. Karşınızda saniye içinde milyonlarca sonuç çıkacaktır.

Eğer internette yer alan sonuçlardan farklı, kendinize özgü sözleriniz olsun istiyorsanız biraz yaratıcı olmanız gerekecek. Elinize kağıt ve kalem alın. Size ilham veren kelimeleri yazarak başlayın. Daha sonra bu kelimelerden güzel sözler türetin.

Güzel Söz

Güzel Sözler Söylerken Nasıl Yaratıcı Olabilirim?

Sevgiiliye güzel sözler söylerken banal olmamak çok önemlidir. Herkesin duyduğu güzel sözleri kız arkadaşınıza ya da eşinize söylemeniz iltifattan çok hakaret gibi olabilir. Bu yüzden banal olmamak için biraz yaratıcılığa ihtiyaç duyacaksınız.

Yaratıcı olmak sonradan geliştirilebilen bir özelliktir. Özellikle güzel söz söylemek konusunda yaratıcılık geliştirilir. Pratik yapmak bu özelliğin gelişmesine yardımcı olur. Ayna karşısına geçerek karşınızda sevdiğiniz insan varmış gibi güzel sözler söylemeye başlayabilirsiniz.

Pratik yapmayı spor yapmak gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki her spor yaptığımız zaman kaslarımız daha güçlü oluyor ise, pratik yaparak da güzel söz söyleme yaratıcılığımızı güçlendirmiş oluyoruz. Ne kadar çok pratik yaparsak o ölçüde yaratıcılığımızı güçlendirmiş oluruz.

Güzel Sözler için Kimlerden İlham Alabilirim?

Mevlana güzel sözler yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda dünyada da önemle kullanılmaktadır. Bu sözler farklı dillere çevrilmekte ve milyonlarca farklı miletten, yaştan ve ırktan insanı etkilemektedir. Öyle ki Amerika’da alanında en çok satan kitaplardan bir tanesi Mevlana’nın sözleridir.

Eski zamanlarda yaşamış bu bilge kişilik hayatın her alanında sözleri ile bizleri etkilemeyi başarır. Sevmekten çalışmaya, nefretten kızgınlığa bir insanın tecrübe edebileceği her duygu Mevlana’nın kitaplarındadır. Siz de doğrudan onun sözlerini kullanabilir ya da onun sözlerinden aldığınız ilhamla kendi sözlerinizi yazabilirsiniz.

Güzel sözleri kullanmak için onların illa kim tarafından yazıldığını bilmenize gerek yok. Türk atasözleri de kimin yazdığı belli olmayan oldukça etkileyici cümlelerdir. Toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından bilindiği için ortaklık bilinci oluşturulmasına yardımcı olur.

Güzel Sözler Söylerken Utanıyorum Ne Yapabilirim?

Özellikle erkekler kız arkadaşlarına güzel sözler söylemek isterken utangaçlıklarının buna engel olduğunu fark edebilirler. Utanmak normal bir insan duygusu olsa da, bu gibi durumlarda istenmeyen etkiye neden olabilir. Bu istenmeyen duygudan kurtulmak için ilk olarak neden utandığınızı tespit etmeniz gerekir.

Eğer utangaçlığın sebebini bulursanız, bu sebebi ortadan kaldırdığınız anda kendiliğinden daha rahat bir insan olursunuz. Görüşünüzden, konuşmanızdan, ses tonunuzdan ve daha bir çok şeyden utangaçlık duyabilirsiniz.

Güzel söz söylerken yapacağınız pratikler utangaçlığınızın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayna karşısına geçin ya da arkadaşlarınız ile birlikte bunun pratiğini yapın. Her pratik sonrasında biraz daha rahat olacaksınız. Kelimeler ağzınızdan çok daha daha basit bir şekilde dökülmeye başlayacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı