Makaleler

Evlilik Hakkında Sözler

Evlilik Hakkında Sözler
Evlilik Hakkında Sözler


Evlilik İle İlgili Güzel Sözler

Evlilik kelimesinin sözlükteki anlamına baktığımız zaman karşımıza; ‘’ Evli olma durumu, nikah, iyi günde kötü gün de yan yana olacağına söz vermek.’’ Olarak karşımıza çıkmaktadır.

Evlilik akdi : Nikâh.

Evlilik birliği : Karı ve kocadan oluşan topluluk.

Evlilik dışı : Yasal olmayan, yasaya uygun olmayan, gayrimeşru.

Evlilik sözleşmesi : Boşanma durumunda, evlenmeden önce edinilen malların tarafların kendisine ait olduğunu, evlilikten sonra edinilen malların ise karı kocaya eşit olarak paylaştırılması gerektiğini içeren sözleşme.

Dış evlilik : Evlenecek kimsenin eşini kendi boy veya soyunun dışından seçmesi kuralına dayalı evlilik biçimi, dışarıdan evlenme, egzogami.

İç evlilik : Evlenecek kimsenin eşini, kendi boy veya soyu içinden seçmesi kuralına dayalı evlilik biçimi, içten evlilik, endogami.

İçten evlilik : İç evlilik.

Tek evlilik : Tek eşlilik olmak üzere evlilik ile alakalı bir çok önemli durum ve kavramlar bulunmaktadır.

Evlilik her toplum ve her millet için önemli bir kavramdır. Farklı medeniyetler (uluslar) kuruldukça erkek-kadın ilişkileri de her ulusların geleneklerine göre çeşitli şekiller aldı. Bazı medeniyetlerde evlilik kutsaldır ve boşanma durumunda ciddi yaptırımlar uygulanmıştır. Örnek olarak Sümer medeniyetinde kocalarını aldatan kadınların cezası ölümdü. Günümüzde ve evrensel düzlemde hoş karşılanmayacak adetleri de mevcuttu. Örnek olarak, kocaya; çocuğu olmayan kadını boşama hakkı tanınmıştı. Yine farklı olarak Mısır medeniyetinde Firavunlar kız kardeşleri ile evlenmeyi adet edinmişlerdi. Müslümanlarda ise evlilik kutsal sayılır.

Evlilik ile ilgili kadınların ve erkeklerin söylemiş olduğu özlü ve güzel sözler oldukça fazladır. Taşlamaların en fazla olduğu konuların başında da gelmektedir.

Sitemizde evlilik ile ilgili söylenmiş özlü ve güzel sözler ile atasözlerine bolca rastlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı