Makaleler

Aşk Hakkında Sözler

Aşk Hakkında Sözler
Aşk Hakkında Sözler


Aşk ile İlgili Güzel Sözler

Aşk kelimesi günlük hayatta pek çok yerde, farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Sevgi ile sık sık karıştırılmaktadır. Allah aşkı, beşeri aşk, doğa aşkı, meslek aşkı gibi deyimleri bizler hep duyarız. Bu anlamda yıllar içerisinde çok sayıda güzel sözler ve anlamlı sözler söylenmiştir diyebiliriz. Aşk bir etkileşim işidir. Yıldırım aşkı bu etkileşimin en hızlı eylem buluşudur ve konuyu en iyi şekilde açıklar diyebiliriz. Bir anlık bir elektriklenme ile insanlar ne olduğunu anlamdan aşık olurlar. Hatta ilk başta aşık olduklarının bile farkında değillerdir. Aşk, tarifi zor ve belki de imkanı olmayan bir kelimedir. Çünkü her kelimeden daha çok hislerin içinde yüzdüğü bir kelime olma özelliği taşımaktadır

Bu anlamda söylenen sözlerin, toplumlar ve yaşayış tarzları ile ilgili farklılıklar gösterdiği herkesin malumudur. Coğrafyalara göre, kültürel refleksler kendini en çok söylenen aşk sözleri konusunda kendini göstermektedir. Bazı toplumlarda aşk olmazsa olmazken, bazı toplumlarda ise aşk bir zillettir ve derhal şifası bulunması lazım olan bir hastalıktır. Aşkın kelime manası halen tartışılmakta ve bu konu çoğu sanat eserinin özünü oluşturmaktadır. Sanat eserlerinin arka planında aslında bir aşk vardır. Aşk romanı olmasına ya da aşk ile ilgili bir film olmasına gerek yoktur. Sanatçı, sanata aşık olur ve bunun sonucunda eser üretir. Sanatla aşk iç içe girerek bir çok güzel sözün de doğmasına neden olmuştur.

Aşk ile İlgili Özlü Sözler

Aşk hakkında söylenmiş onca sözler yüzlerce hikayeler binlerce sevilmeler… İnsanların aşk hakkında öğrenmek istedikleri görüp geçirmek istedikleri her şey aslında bir fikir idi. Ama günümüz yazarları olsun ve geçmişteki yazarlarımız olsun hepsinin tek dediği şey aslında aşk psikolojisi idi.

Aşk hakkında söylenenleri Oğuz Atay’ dan “ Beklenen hep geç geliyor, geldiği zamanda insan başka yerde oluyor.” Sözü özetliyor. Nazım Hikmet ise, “Aşk bazen gitmekle kalmak arasında verdiğin en büyük savaştır.” Sevmeyenin aklı, gerçekten sevenin kalbi kazanır bu savaşı.

Aşk ile İlgili Kısa Mesajlar

Gördüğünüz gibi yüzlerce şairi de bu şekilde incelesek her biri farklı bir şekilde tarif etmiştir aşkı. Bu yüzdendir ki bunca güzel bunca özel söz sadece tarif etmeye çalışmaktır. Aşk bir boşluğa kapılmak ve o boşluk boyunca sürüklenmektir. Bu yüzdendir ki aşkın tarifi pek mümkün değildir. Sevgi, hoşlantı ve aşkı birbirine karıştırmamak gerekir. Çünkü üçü de birbirinden ayrı bir kelime bütünüdür. Aslında hepsi birbirini tamamlar gibi düşünülür ancak böyle bir şey pek mümkün değildir. Aşk dediğimiz halise birini hayatımızın boşluklarına koyarak zaman içerisinde bir virüs gibi her boşluğumuzu doldurması hadisesidir.

Aşk ile ilgili söylenmiş güzel ve anlamlı sözler hayatımızın her yerinde gerek şairlerden gerek yazarlardan gerekse günlük okuduğumuz mecmua ve kitaplarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bazen yüzlerce cümle ile özetleyemeyeceğimiz bir konuyu ya da düşünceyi bir özlü söz ile daha iyi anlatabiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı