Makaleler

Kitap Sözleri

Kitap cümleleri yer alan kitaplar, her istediğimizde kaçıp gidebileceğimiz dünyalardır. Tarihler boyunca en büyük düşünürler hep bu kitap dünyalarında yaşamışlardır. Türkiye’nin ileri gelen sosyologları, insanlardan kaçıp kitaplara sığındıklarını belirtmektedir. Halbuki sosyoloji, toplum bilimidir. Bu yazar, toplumu anlatırken toplumu kendinden dışlamış yine de en başarılı şekilde bizi bizlere anlatmıştır. Aslında durum o kadar absürt değildir. Çünkü kitaplar bize toplumu öğretmektedir. Aynı dünyayı, aynı ülkeyi hatta aynı şehri ve semti paylaşıp tanımadığımız onca insanın hayatına dokunmamızı sağlamaktadır. Kitap sözleri bizlere daha önce belki varlığından bile haberdar olmadığımız yeni kapılar açmaktadır.

Kitap Sözleri
Kitap Sözleri – Sabahattin Ali

Kitap Sözleri Güzel

Kitap sözlerinin güzelliği, ardında saklanan anlamlarda yatmaktadır. Nasıl ki yıllarca aşk şiiri sandığımız bazı şiirlerin aslında bir devlet büyüğüne yazıldığı yıllar sonra ortaya çıkmaktadır, aynı durum kitaplar için de geçerlidir. Her söz belki yazarından başkasının hiçbir zaman bilemeyeceği anlamlar içermektedir. Zaten bizim için önemli olan da ardından yatan anlam değil bize hissettirdikleridir. Kelimelerin seçilişindeki özen, kalemdeki ustalık bir kitaptaki edebi değerin yüksekliğini gösterir. Fakat güzel kitap sözleri dediğimiz şey tamamen bize bağlıdır. Kitap sözlerinin güzelliği o sözde bulduğumuz duygulardandır. Yıllardır güzel ve çarpıcı kitap sözleri olarak paylaşılan sözler de aynı şekilde tüm insanlık olarak ortak paylaştığımız duyguların birer yansımadır.

Kısa ve Anlamlı Kitap Sözleri

Kitaplardaki bir sözün beğenilmesi için paragraflarca uzunlukta olması gerekmemektedir. Sayfalarca kasvetli bir odanın veya Çamlıca’da bir manzaranın betimlemesinin yapıldığı kitapları düşünün. Bu kitaplarda aklımızda kalan uzun uzun manzaraların anlatıldığı cümleler midir yoksa belki iki kelimeden oluşan fakat bizi en beklemediğimiz yerden vuran kısa ve anlamlı cümleler midir? Elbette zihnimizde oluşturduğumuz manzaralar, yıllarca sanki orayı gözümüzle görmüşçesine zihnimizde kalmaya devam edecektir. Fakat o kitaptan bahsederken bizi sarsacak olan söz, duygularımıza tercüman olmuş kısa ve anlamlı cümledir. Derin kitap sözleri bizi uzunluklarıyla değil anlamlı olmalarıyla etkilemektedir. O kitap sözünü anlamlı kılan, kalbimizde yer edinmiş duyguları, sanki içimizi okumuşçasına anlatmasıdır. Bu sebepten olsa gerek, kitap sözleri kısa ve anlamlı olsa da yetmektedir.

Aşkla İlgili Kitap Sözleri

Aşk duygusu her toplumda kutsallaştırılan bir duygudur. Üzüntü, sevinç ve heyecan geçici duygulardır. Oysa gerçek bir aşk, son nefesinize kadar sizinle kalmaktadır. Diğer insanlarla yaşadıklarınız geçip gitmektedir. Geriyeyse hayat tecrübeleri kalmaktadır. Aşık olduğunuz insanla yaşadıklarınız ise asla geçip gitmeyen, her hatırladığınızda aynı sevinci veya üzüntüyü yaşayacağınız anlardır. Bu sebepledir ki yıllarca yüzlerce kitap aşk üzerine yazılmıştır. Toplumda bu kadar derin yer bulan bir olgu, elbette yazarlar tarafından da pek çok kez işlenmiştir. Her yazarın aşka farklı bir bakış açısı bulunmaktadır. Aşkla ilgili kitap sözlerinden bazıları aşkın yüceltilmesi gerektiğini söylemektedir. Bazılarıysa yaşadığı aşk acısının üzüntüsüyle, aşkın düşmandan kaçarcasına kaçılması gereken bir olgu olduğunu söylemektedir. Yaşadığı aşk acısına rağmen bazı yazarlarsa, aşkın her haliyle güzel olduğunu anlatmaktadır. Yani bizim aşıkken yaşadığımız her his, kitap sözleri aşk konusunda yazılmıştır.

Bilinmeyen Kitap Sözleri

Kitap Sözleri
Kitap Alıntıları

İyi bir kitap okuduğumuzda, bu kitabı sevdiklerimizle paylaşmak isteriz. Okurken altını çizdiğimiz yerleri onların da okumasını istememizin sebebi aslında ortak duygular yaşama istediğinden kaynaklanmaktadır. Bazense bir kitap cümlesi, hissettiğimiz duyguları öyle güzel anlatmaktadır ki sosyal medya platformlarında bu sözü paylaşarak yazarı ve kitabı yüceltmek isteriz. Bununla birlikte elden ele paylaşılan cümleler edebi değerini yitirmese de popülerleştikçe bizim için özel oluşu çok eskide kaldı gibi hissederiz. Kitap dünyası milyarlarca güzel sözden oluşan bir okyanustur. Ve bu okyanusta keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce ada bulunmaktadır. Bilinmeyen kitap cümleleri, o okyanusta sizi beklemektedir.  Zaten anlamlı kitap sözleri arasındaki bu sözler henüz keşfedilmemiş olması sebebiyle sizin için çok daha anlamlı olacaktır.

Kitap ve Çay Sözleri

Soğuk bir kış günü elimizde kitabımız, çayımızı yudumladığımızı düşündüğümüzde aradığımız huzuru bulmuş gibi oluruz. Bir sahilde ılık ılık esen yaz rüzgarında çayımızı yudumlarken sayfaları çevirdiğimizde hiçbir eksiğimiz kalmamış gibi gelir. Bu durum aslında kültür olarak derinden bağlı olduğumuz çaydan kaynaklanmaktadır. Çay, kültürümüzde yalnızca bir sıcak içecek değildir. Dostluğumuzu pekiştiren sohbetlerimizi koyulaştıran bir araçtır. Bu sebeple de kitaplarla olan dostluğumuzun yanına hep çayı yakıştırırız. Bu durumun bilincinde olan yazarlar, kitap ve çay birlikteliğini kitaplarında pek çok kez işlemiştir. Kitap ve çay kitap sözleri bize bu yazarlardan miras kalmıştır.

Dostluğa Dair Kitap Sözleri

Kitap Cümleleri
Kitap Cümleleri

Dostlarımız bizim daima sırtımızı yasladığımız, birlikte güldüğümüz birlikte ağladığımız yoldaşlarımızdır. Dostlarımız ailemiz kadar değerlidir. Hatta ailelerimizle olan kan bağlarımız aksine dostluklarımızın tek temelinin sevgi olması sebebiyle bazen çok daha kıymetlidir. Hayatın oldukça zor olduğu bir dünyada her çağırdığımızda yanımızda olacak birinin varlığını hissetmek dahi bizi rahatlatmaktadır. Kendimizde göremediğimiz kusurları bize gösteren hatta bazen sadece bu kusurları diğer insanlara karşı gizlemekle yetinen dostlarımız, her zaman can yoldaşımız olmuştur. Dostluğa verilen kıymet göz önünde bulundurulunca, yüzlerce yazarın dostluk üzerine yazdığı sözlere de şaşırmamak gerekmektedir. Hiçbir kitap yoktur ki, baş kahramanın kardeşi gibi gördüğü bir dostu olmasın. Bu sebeple de hemen her kitapta dostluğun kıymetine dair sözler bulunmaktadır. Dostluğa dair kitap sözleri, bizlere dostluğun önemini bir kez daha hatırlatmaktadır.

Duygusal Kitap Sözleri

Her bir kitapta bizler için yeni bir dünya yaratılmaktadır. Bu kurgu dünyada bazen gülünmekte bazense ağlanmaktadır. Çünkü kurgu bir dünya dahi olsa, insanın yaşadığı her dünyada duygular vardır ve olacaktır. Bu sebeple kitap sözleri genellikle duygusal olmaktadır. Bir insanın sevmekten sevilmekten, işinde aldığı terfiden, yeni bir ülkeye gitmekten yaşadığı mutluluk kitaplarda anlatılmaktadır. Tam tersi bir şekilde sevdiğini kaybetmenin yaşattığı hüzün, yanlış insanlara güvenmenin yaşattığı pişmanlık yine kitaplarda kendine yer bulmaktadır. Bununla birlikte kitaplarda en çok kendine yer bulan duygu aşktır. Aşka dair yazılan kitapların çokluğu düşünüldüğünde, bu durum bizleri o kadar da şaşırtmamaktadır. Duygusal kitap sözleri pek çok yazar tarafından kaleme alınmış ve okuyucularla paylaşılmıştır. Kitabı okumayanlar dahi dilden dile yayılan beğenilen kitap sözleri içeriklerine  zamanla vakıf olmuştur.

Kitap Dostu Sözleri

Kitaplar bizim için sıcak birer ailedir. Bir kitabın dünyasına girdiğimizde, kitapta anlatılan kahramanların sevinciyle güler mutluluğuyla ağlarız. Bazen öyle zamanlar olur ki, kapağını kapattığımızda olay yaşanıp bitecek ve biz olayı kaçıracakmışız gibi elimizden bırakmak istemeyiz. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi hep onlarla paylaşırız. Tabi her roman kahramanı da bu duygularını bir nevi bizimle paylaşır. Sadece kitapla değil kitabı yazan yazarla da aramızda görünmez bir köprü oluşur. Yazar bilir ki, bir yerlerde bu kitap okunacak ve ortak duygular yaşanacaktır. Okuyucular ise kitapları okurken birilerinin çok uzun zaman önce bu hisleri hissettiğini ve bu kitapları yazdığını hatırlar. Bu sebeple kitaplar bizim en sadık dostlarımızdır. Kitap dostluğuna dair yazılmış kitap sözleri ise aslında bir nevi yazar ve okuyucu kaynaşmasıdır. En ünlü kitap sözleri, özellikle bu çerçevede yazılmış sözlerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı