Makaleler

Kader Hakkında Sözler

Kader Hakkında Sözler
Kader Hakkında Sözler

Kader, insanın ömrü boyunca yaşayacağı yaşam çizgisi, alınyazısı, yazgı, özellikle kaçınılmaz olan talih demek olup, tüm bunları tarif eden bir sözcüktür.

Kader, öncelikle insandan daha yüce bir güce işaret eder. İnsan bu gücün belirlediği doğrultuda yaşamaya ve her ne kadar özgür iradesini yani hayatında karşısına çıkan seçeneklerden hangisine yöneleceğine karar verse de bu yüce güç tarafından daha önceden belirlenmiş bu geleceği değiştiremeyeceği fikrine dayanır. Kaderler ilgili çok sayıda Atasözleri bulunur.

Dünyanın her yerinde bulunan kader anlayışı toplumdan topluma, kültürden kültüre çeşitli farklılıklar gösterir. Bazı kültürlerde kader debisi çok yoğun bir nehre benzetilir. Bu nehirden çıkmak ancak insanın çok yoğun çabasına, müthiş yüksek bir şansa ya da daha önce eşi benzeri görülmemiş eylemlere girişmeyi gerektirir.

Kader hepimizin zaman zaman değiştirmeyi arzuladığı ve bu sebeple mücadele ettiği bir olgudur. Kimilerine göre insan kendi kaderini kendi yaratır. Fakat felaket zamanlarında, bizden kaynaklanmayan kötü tecrübelerde bu söze inanmak oldukça zordur. Bazı insanlarsa kaderi bir mücadele alanı olarak görmekten vazgeçip ona teslim olurlar. Buna halk arasında kadercilik denir. İnsan artık mücadeleyi bırakmış, hayatın ona getirdiklerinden mutlu olmasa dahi bu hayatı yaşamayı kabullenmiştir.

Kendiliğinden ortaya çıkan sürprizler, hiç beklenmedik gelişmeler, ani olaylar, felaketler kaderi en çok hatırladığımız zamanlardır. Hiç beklemediğimiz halde bir kişinin başına bir şey geldiğini duyduğumuzda aklımıza ilk önce kader kelimesi gelir. Bazılarıysa kadere isyan edip, intikam yeminleri ederler ve bunun sonucunda kendilerine ve çevrelerine zarar verme olasılıkları yüksek bir hayat yaşarlar ya da tamamen bir köşeye çekilip son günlerinin gelmesini beklerler. Halk arasında böyle kişilere kader kaçkını denir.

Aslında kaderin ne tam olarak bizim yaptıklarımızdan ne de yüce bir gücün bizim için belirlediklerinden oluşmadığını görebilmek önemlidir. Hayat her daim düşünülmeye değerdir. Hayat ikisinin bir karışımı olarak görüldüğünde hem ani olaylara karşı reflekslerimiz değişir hem de kararlarımızı daha sağlıklı vermeye başlarız.

Eğer siz de kaderle ilgili Hadisler ve SMS sözleri okumak isterseniz hemen şimdi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı