Makaleler

Babanın Söylediği Sözler

 Babanın Söylediği Sözler
Babanın Söylediği Sözler

Bir babanın evladına söyledikleri, evlat için hayatını şekillendirirken ve karşısına çıkan her tür zorlukta karar verirken en kıymetli öğüttür. Kimi zaman sessiz ve soğuk olsalar bile babalar, evlatları için her daim her şeyin en iyisini isterler. Bazen sizi anlamadıklarını düşünseniz de ya da söylediklerini kendinize uygun bulmasanız da, kelimelerinin arkasında yatan sevginin ve koruma içgüdüsünün farkında olmak gerekir.

Babalar çocuklarına öfkelenseler bile onlara olan sevgileri azalmaz. Kızgınlıkla söyledikleri sözler bile evlatlarının iyiliği içindir. Çoğu zaman fiziksel olarak ifade edemeseler de babanın söylediği sözlerin hepsi, bazen küçük bir “aferin” bile evlatları için altın değerindedir. Onların öğütlerini dinleyerek yaptığınız işlerde, aldığınız kararlarda yaşça büyük olmalarının ve yaşadıklarından çıkardıkları derslerin etkisini hissedebilirsiniz.

Babanın Söylediği Unutulmaz Sözler

Bazen söylenen bazı sözler, aradan geçen zamanla bile anlamını yitirmez. 20 sene önce işittiğiniz bir öğüt bile şu anki hayatınızı şekillendirirken aklınıza gelebilir. En çok da babanın söylediği unutulmaz sözler hatırlanır. Yıllar önce anlamını algılayamadığınız bir söz, yıllar sonra aklınıza geldiğinde barındırdığı derin anlamla şaşırtabilir sizi.

İnsanın yaşı büyüdükçe babanın söylediği sözler daha da önemli hale gelir. Onun söylediği sözlerin nedeni fark edilir ve insan olgunlaştıkça hayatta önem verdiği şeyler değişir. Böylece insan ailenin ve sevdiklerinin verdiği öğütlerin önemini, söylenen her sözün onun iyiliği için olduğunu anlar. Bunu anladığında büyüdüğünü ve olgunlaştığını fark eder. Hayat, sürekli ilerleyen ve gelişen bir bütündür. Bu bütünü yaşanabilir kılan ise aileniz ve sevdiklerinizdir.

Babanın Oğluna Söylediği Sözler

Babalar ile oğullar birbirlerine çok benzerler. Tüm farklılıklarına rağmen ortak paydalarda buluşurlar ve her oğul zaman geçtikçe babası gibi bir bir insan olabilmenin önemini daha çok anlar. En önemli örnektir oğullar için babaları. Kimi zaman tartışırlar, kimi zaman fikir ayrılıklarına düşerler, ancak her zaman birbirlerini dinlemenin ve anlamanın bir yolunu bulurlar.

Babanın oğluna söylediği sözler, bir oğulun hayatı boyunca omzunda taşıması gereken öğütlerdir. Bu öğütler ile hayatına dahil olan her insanda nasıl davranması gerektiğini öğrenir bir oğul ve sevdiklerini daha az üzmenin, böylece daha az üzülmenin yolunu keşfeder. Babanın söylediği sözler ile şekillenen bir hayatta, doğru yoldan ayrılmadan yaşam sürdürülebilir hale gelir ve her kelime evladın hareketlerini şekillendirir.

Babanın Kızına Söylediği Sözler

Babalar ile kızları arasındaki iletişim, diğer kimse ile olan diyaloglarına benzemez. Bir baba için kızı hayatındaki en değerli varlıktır, bir kız için ise babası hayatı boyunca arkasında olacağını bildiği güvenli sığınağıdır. Kurdukları bağ öyle güçlüdür ki, her kız çocuğu ileride hayatına sevgili veya eş olarak girecek erkeklerde de çoğu zaman babasının özelliklerini arar.

Babanın kızına söylediği sözler, hayat ile ilgili verilen tüm önemli kararlarda kulağında çınlar. Böylece aldığı kararlarda önce kendisini ve sevdiklerini önemsemesi gerektiği bilinci ile hareket eder. Babalarının sevgisi ve desteği ile aşamayacağı sorun ve çözemeyeceği problem yoktur bir kız çocuğunun. Bu yüzden babanın söylediği sözler, güçlü bir kadına dönüşme sürecinde en önemli yol göstericidir.

Kızının Babasına Söylediği Güzel Sözler

Bir kız evlat için babasının söylediği sözler ne kadar kıymetli ise kızının babasına söylediği güzel sözler de o denli önemlidir. Babalar da evlatları ile birlikte büyür ve kendilerini geliştirirler. Bu yüzden söylenen her güzel söz ile aldıkları kararların evlatları üzerindeki etkisini ve babanın söylediği sözler ile çocuğun hayatının nasıl şekillenebileceğini fark ederler. Böylece kızları ile aralarındaki sevgi bağı, kelimelerin gücü ile ifade edilebilir hale gelir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı