Makaleler

Gülmek Hakkında Sözler

Gülmek Hakkında Sözler
Gülmek Hakkında Sözler

Gülmek insanların hoşuna giden ya da onlara tuhaf gelen olayların, durumların veya sözlerin sonucunda, yüzlerinin kasılmasının dışında, çoğunlukla kesik kesik ve değişik tonlarda ses çıkararak neşelendiklerini açığa çıkarmalarıdır.

Gülmek insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Aslında iyi bir psikolojinin göstergesidir. Bizim toplumumuzda gülmeyi hoş karşılamayan insanlar vardır. Sanki gülmeyi bir hafiflik göstergesi gibi düşünürler. Küçük yaşlarda çocuklarını uyaran ‘Çok gülme’ diyen anne babalar ya da aile büyükleri vardır. Size tavsiyemiz bu kişilere aldırmamanız. Bu kişilerin soğuk tavırlarını, donuk bakışlarını ve her zaman kızgın baktıkları için yüzlerinde oluşan çirkin çizgileri gördükçe gülmenin ne kadar kıymetli olduğunu anlayın. Ve gülmekten taviz vermeyin. Gülmenin ne kadar kıymetli olduğunu anlamak için hakkında pek çok özlü söz okuyabilirsiniz.

Gülmek kişilerin enerjisini yükseltir. Hayata daha pozitif bakmasını sağlar. Bu yüzden gülmekten çekinmemeli ve aslında her ne yaşıyor olursak olalım gülünecek bir yan bulmalıyız. Hayatın sıkıntılarına karşı attığımız bir kahkaha bizi çok daha güçlü kişiler haline getirir.

Peki biz nelere güleriz? Kendimiz esprili bir kişi olabiliriz ya da etrafımızda komik bir sevdiğimiz olabilir. Zaten böyle kişiler girdikleri ortamı hemen neşelendirirler. Bazen ise izlediğimiz bir dizi ya da film bizi güldürür. Bazen okuduğumuz bir kitap kahkaha atmamıza neden olur. Zaten neşeli bir mizaca sahip olduktan sonra insan gülünecek bir şeyler illa ki bulur. Çünkü hayata daha neşeli gözlerle bakıyordur.

Ayrıca bilimsel olarak da gülmenin faydalarından bahsedilir. Birtakım uzmanların söylediğine göre gülme ile zeka arasında bir bağlantı var. Gülmenin zekayı geliştirdiği söylenmektedir. Bunun yanı sıra gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektir. Gülmenin tansiyonu da dengelediği bilinmektedir. Ayrıca stresi azalttığı, kalbi olumlu etkilediği, vücut ağrılarına iyi geldiği, hormonları ve kan şekerini de düzenlediği bilinmektedir.

Bunların yanı sıra gülmek, özgüveninizi de artıracaktır. Bu yüzden hiç kimseye kulak asmayın ve yüzünüze en sevdiğiniz gülüşü kondurmayı ihmal etmeyin.

Sizde gülmek ile ilgili güzel sözler ve atasözleri okumak isterseniz, hiç vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı