Makaleler

Mevlana’ya Ait Sözler

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Türk – İslam Medeniyetinin önemli isimlerinden birisi olan Mevlana, çocukluğunu çeşitli yerlerde geçirdikten sonra Konya’ya gelmiştir. 13. Yüzyılın başlarında Horasan’da dünyaya gelen Mevlana pek çok özlü söz barındıran eserler yazmıştır. Hayatını tasavvufa adayan ve yaşadığı bölgede kendine Hz. Pir denen Mevlana aynı zamanda Mevleviliğin kurucusudur. Güzel sözler ile dolu olan Mesnevi adlı eserinin yanı sıra; Divan-ı Kebir, Fihi Na-Fih, Mecalis-i Seba ve Mektubat gibi birbirinden önemli eserlerinde müellifidir. Mevlana gençlik dönemlerinde önce Karaman sonra Konya bölgelerine gitmiştir.

Mevlana sözlerini öğrenmek ister misiniz? Hemen https://guzelsoz.com/mevlana-sozleri/  adresini ziyaret et.

Mevlana Sözleri

Mevlana, hayatı boyunca iç içe olduğu tasavvuf düşüncesi sayesinde aşk ve inanç konularında birbirinden önemli sözler söylemiş ve bugüne kadar gelen tarikat ve tasavvuf düşüncesinin temelini oluşmuştur. Özellikle ilahi aşk ile ilgili sözler sarf eden Mevlana aynı zamanda beşeri aşk konusunda da önemli sözler söylemiştir.

‘’Aşk her şeydedir ama hiçbir şeyde görünmez’’ gibi sözleri yüzyıllardır tasavvuf düşüncesinin temelini oluşturan sözlerdir. Pek çok dini sözler barındıran külliyatları sayesinde Anadolu coğrafyasında yüzyıllardır korunan bir değer olmayı başarmıştır.

Bu şekilde daha binlerce veciz sözler ile bize aşkı anlatan Mevlana ile ilgili Batı’da da çalışmalar yapılmıştır. ‘’Aşk sandığın kadar değil, yandığın kadardır’’ diyen Mevlana Celaleddin- i Rumi 1273 yılında Konya’da vefat etmiştir. Mevlana birbirinden anlamlı sözleri ile tanınan önemli bir mutasavvıf ve önemli bir aşıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı