Makaleler

Politika Hakkında Sözler

Politika Hakkında Sözler
Politika Hakkında Sözler

Politika bir amaca ulaşmak için düşündüğünden başka türlü hareket etmek, karşısındakini duygularını okşar vaziyette tavırlarda bulunmak ya da kişilerin aralarındaki anlaşmazlıklardan yararlanarak işlerini yürütmektir.

Politika sadece siyasetçilerin yaptığı bir iş değildir. Evet, bir devletin politikacıları vardır. Politika gibi bir kavram vardır. Fakat politik davranmak gibi bir gerçeklikte vardır. Ve bunu yapmak için illa bir partide çalışmak ya da mecliste olmak gerekmez. Çünkü politika hayatın her alanında vardır. Ve kişiler politik davranarak daha rahat bir yaşam sürebilirler. Bu sebeptendir ki politika hakkında hayata yön veren pek çok söz bulunmaktadır.

Biz aslında insan ilişkilerimizin tümünde politik davranmayı bilmeliyiz. Bu tip bir tutum takınmak, işlerimizi daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü yazılı olmayan kurallar geçerlidir bazen hayatta. Kime neyi, nasıl söyleyeceğimizi bilmek zamanla iyi yol almamızı sağlayabilir. Bu neden davranışlarda politik olmak kötü bir şey değildir. Elbette işin ucu sahtekarlığa kaçmıyorsa.

Politik davranmak dediğimizde ilk aklımıza gelen iş dünyası olur. Özellikle belli işlerde politikayı yapmayı beceren kişiler başarıya ulaşabilir. Çünkü kişiler arasındaki çıkarları belirlemek, nerede nasıl davranacağı bilmek, söylenmesi gereken sözü tam da söylenmesi gerektiği gibi söylemek iş dünyasının esaslarındandır.

Tabii politik davranacağım derken işin ucunu kaçırmak da olmaz. Zaten bu konuda aşırıya kaçan insanlar hemen çevredekiler tarafından fark edilir. Ve gösterişçi ya da çıkarcı olmakla suçlanırlar. Eğer bütün duyguları ve ahlaki değerleri bir kenara atıp, sadece politik olmak üzerinden bir ilişki kuruyorsanız durup bir düşünmeniz gerekir. Böyle bir tutum hiç insancıl değildir. Bir süre kazandığınızı hissetseniz de zamanla insanlar sizi yalancı olarak yaftalayacaktır. Ve zaman daha da ilerledikçe yalnızlaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Her durumda olduğu gibi politik davranmada da ölçülü olmak gerekir. bunun da aşırısı zarardır.

Sizde her zaman gözü açık davranın ve fırsatları tepmeyin. Ve kişilere nasıl davranacağınızı bilin. Böyle bir tutum alındığında kazanmamak mümkün değildir.

Siz de politika hakkında güzel sözler okumak ve bunları çevrenizdekilerle de paylaşmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı