Makaleler

Sevilmek Hakkında Sözler

Sevilmek Hakkında Sözler
Sevilmek Hakkında Sözler

Sevilmek sevgi duyulmak, sevgi beslenilmek, beğenilmek olarak tanımlanabilir.

Sevilmek dünyanın en güzel duygularından biridir. Bunun için annesi tarafından sevilen bir çocuğun yüzündeki o tatlı huzuru görmek ya da bir bankta oturmuş, el ele tutuşmuş iki sevgilinin o birbirinin içinde eriyen gülümsemelerini görmek yeterlidir. Oysa sevilmeyen bir insan o kadar kendini kaybedebilir ki bu çeşitli akıl hastalıklarına bile yol açabilir. Sevilmek ile ilgili fazlasıyla aşk sözleri vardır.

Sevilmek insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Kimisi bu duyguyu yakınlarından yeterince duyamayınca daha çok hırslanır ve işine ya da kariyerine daha çok yönelebilir. Fakat bunun sonucu genelde bu insanların bir boşluk duygusuyla eninde sonunda karşılaşmasıdır. Sonuçta düşünülebilecek hiçbir şey sevilmenin yerini tam olarak dolduramaz.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki anne babası tarafından çocukluğu boyunca yeterince sevilmeyen kişiler büyük çoğunlukla yetişkinliklerinde kendilerine güvenleri az ve geleceğin getireceklerinden korkuyorlar. Tüm canlıların içinde insanlar kendi kendine yetme konusunda en son gelişen varlıklardır. Anne karnında kalma süresinden tutun da yürümeye başlayana kadar geçen zaman bile ele alındığında bu kolayca anlaşılabilir. Bu durumda yaşayan canlıların arasında sevgiye en çok muhtaç olan da insandır.

İnsanlar sevilmek için çılgınca şeyler yapabilirler. Bunlar masallara, halk türkülerine, şarkılara konu olmuştur. Edebiyat özellikle şiir ve müzik gibi sanat dalları sevilmek ve benzeri temaları işleyen konularla doludur.

Bunların yanında sevilmek insan vücudunda çeşitli hormonları tetikleyerek insanı ayağı yerden kesilmiş gibi mutlu hissettirebilen nadir duygulardandır. Çocukluğunuzu ve annenizin sizi kucaklayarak güzel sözler söylediği, tüm sevgisiyle sizi kuşattığı zamanları hatırlayın.

Kimi insanlarsa sevilme hissini yaptıkları işleri takdir eden toplulukların onları takdir edişleri ve sevmeleriyle karşılarlar. Bu tip mesleklere örnek olarak futbol oyuncularını, film yıldızlarını, pop şarkıcılarını gösterebiliriz. Bu insanlar alkışın gücünü tanırlar ve takdirin sesini bilirler.

Sevilmek için sevmeyi bilmek gerekir. Karşılıksız olarak sevmeyi öğrendikçe aslında etrafımızda bizi ne kadar çok kişinin sevdiğinin de farkına varırız.

Eğer siz de sevilmek ile ilgili Yazarlarına Göre Sözler ve Vecizeler okumak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı