Makaleler

Sanat Hakkında Sözler

Sanat Hakkında Sözler
Sanat Hakkında Sözler

Sanat bir duygunun, bir tasarımın, bir güzelliğin dışa vurumunda kullanılan yöntemlerin tümüdür. Belli bir uygarlığın, yine belli bir döneminin anlayış ve beğeni ölçülerini de yansıtan anlatımdır.

Sanatla ilgilenmeyen toplumlar gerilemeye mahkumdur. Keza aynı şekilde sanatla ilgilenmeyen kişilerde gerilemeye mahkumdur. Çünkü sanat sizin hayata bakış açınızı değiştirecektir. Görmediğiniz güzellikleri görmenizi sağladığı gibi bir yandan da estetik zevklerinizin gelişmesinde yardımcı olacaktır. Sanat, sanatın topluma ve kişilere etkisi üzerine birçok etkileyici söz okuyabilirsiniz.

Sanatla ilgilenmeniz için illa ki sanatın bir dalına yeteneğiniz olması gerekmez. Bir izleyici ya da bir dinleyici olarak da sanatla haşır neşir olabilirsiniz. Fakat şimdiye kadar hiçbir sanat dalı hakkında girişiminiz olmadıysa henüz geç kalmadığınızı bilmenizi isteriz. Herhangi bir müzik aletini çalmayı denemediyseniz, bu alanda yetenekli ya da yeteneksiz olduğunuzu bilemezsiniz. Bu yüzden denemeye başlayın. Elinize kalemi almadıysanız, ne çizebileceğinizi bilmiyorsunuz demektir. Bu sebeple anne ve babalar çocuklarını küçük yaştan itibaren sanat kollarına yönlendirmelidir. Bu sayede çocukları belli bir alanda yetenekliyse küçük yaşta keşfedilmiş olur. Küçük yaşta alınan sanat eğitimleri sayesinde oldukça başarılı olmuş isimler vardır. Fakat dediğimiz gibi hiçbir yaş geç değildir. Piyano çalmaya yeteneğiniz varsa çalmaya başlayın! Eğer bu yeteneğinizi kırk yaşında keşfettiyseniz bir Mozart olmayabilirsiniz ama kendi ruhunuzu doyuracak ve sevdiklerinize iyi vakit geçirtecek derecede piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.

Sanatı takip etmekte oldukça önemlidir. Bir resimdeki güzelliği ve ahengi keşfettiğiniz zaman evinize, sokağınıza ve dünyaya başka gözle bakacaksınız demektir. İyi bir müzik dinlemek, size enfes dakikalar geçirtebilir ve böylece hayal alemine gidebilirsiniz. Üstelik beğenileriniz geliştikçe daha önce dinlediklerim de müzik miymiş diyebilirsiniz. İyi bir kitap okumak olayları bambaşka bir biçimde yorumlamanıza neden olabilir. İyi filmler izlemeye başladığınızda televizyondaki pek çok saçmalığın sizi sıkmaya başladığını göreceksiniz. Kendinizi geliştirmek için sanata ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sizde sanat hakkında özlü sözler ve güzel sözler okumak, bir an önce ufkunuzu genişletmek ve bunları sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz hiç vakit kaybetmeden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı