Makaleler

Övgü Hakkında Sözler

Övgü Hakkında Sözler
Övgü Hakkında Sözler

Övgü bir kimseyi ya da bir şeyi övmek için söylenen söz ya da yazılan yazıdır.

Övgü karşımızdaki insanın beğendiğimiz, hoşumuza giden, gelecekte de olmasından hoşnutluk duyacağımız özelliklerini övme eylemidir. Övgü sözle ya da yazıyla yapılabilir. Övgü insanlara yaptıkları iş ya da davranış konusunda olumlu bir motivasyon olacaktır. Tabii bu durumda övgünün kaynağının övgüye layık görülen kişiye yakınlığı, övgüyü yaparken ki samimiyeti ve birçok diğer faktör devreye girer. Övgü ile ilgili etkileyici sözler çok sayıdadır.

Eğer kişi gereksiz yere, yani sağlam temellere dayanarak övülmüyorsa bu o kişiye yarardan çok daha fazla zarar verecektir. Bu şekilde davranılan kişi yaptığı eylemlerin ya da düşündüğü şeylerin doğru olduğunu düşünecek ve bu eylemlere devam ettikçe çevresine de elindeki güç oranında zarar verecektir.

Aslında bu gün geçtikçe daha fazla görmeye alıştığımız bir gerçek haline gelmiştir. Gerçekten övgüye layık olmayan insanların aldığı övgüler onları yanlış yönlendirerek etraflarına zarar vermektedir. Aslında övgünün amacı doğru davranışlar gösteren, doğru eylemlerde bulunan kişileri desteklemektir. Örneğin bir çocuk oynadıktan sonra oyuncaklarını topluyorsa bu övgüyü hak eden bir davranıştır ve ailesinin ona güzel sözler söyleyerek bu olumlu davranışı desteklemesi olumlu ve herkes için yararlıdır. Ancak çocuk etrafında tanımadığı birine hakaret eder ve ailesi bunu şaka yollu olsa bile destekleyecek olursa bu ne çocuğun gelişimi için yararlıdır ne de gelecek yaşamında ona kolaylık sağlayacaktır. Bu devam ettirilirse çocukta bir davranış bozukluğu oluşur.

Övgü her ne kadar gönül okşayıcı olsa da gerçeklerden uzaklaşmamalıdır. Övgünün insan yaşamındaki etkisi yadsınamaz, insan takdir edilme ihtiyacı içinde olan bir varlıktır. Kendi varlığını övgü ya da sevgiyle değerli hissetmeye ihtiyacı vardır. Kim kendisine söylenen güzel bir söz duymak istemez ki? Hele bu söz yerli yerinde ve insanın kendine güvenini yenileyen ve yükselten nitelikteyse daha da etkili olur. Övgü takdir etmenin bir başka yoludur.

Eğer siz de övgü ile ilgili sms sözleri ve güzel sözler okumak istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı