Makaleler

Yönetmek Hakkında Sözler

Yonetmek Hakkinda Sozler
Yonetmek Hakkinda Sozler

Yönetmek yasalara, kurallara ya da belirli koşullara sağdık kalarak bir şeyi ya da birilerini yönlendirmektir.

Yönetmek deyince pek çok kişinin iştahının kabardığını görürüz. İnsanlar yöneten olmayı severler. Bir topluluğu, bir işyerini ya da bir olayı yönetmek insanlara çekici gelir. çünkü herkes lider olmak ister. Peki herhangi bir konuda yönetici olmak gerçekten bu kadar kolay mıdır? Kolaysa eğer neden kendi hayatımızdan başlamayalım ki? Yönetmen o kadar çok kişinin hayalidir ki hakkında söylenmiş pek çok hayata yön veren sözler bulmanız mümkündür.

Dediğimiz gibi yönetmenin otoritesinin çekiciliğini bir kenara bırakalım önce. Ve herhangi bir pozisyona gelip yöneticilik yapmayı değil de, işe kendi hayatımızdan başlamayı düşünelim. Kendi hayatının kontrolünü eline alamamış biri, başka bir grubu ya da işi yönetemez. Zaten yöneticilik pozisyonunda olan pek çok kişi düzenli yaşamları ve disiplinli duruşlarıyla kendilerini belli ederler.

Peki nedir hayatımızın yöneticisi olmak. İlk olarak kendi kararlarımızı kendimiz almaktır. Evet, heyecanlarımızı ya da sıkıntılarımızı başkalarıyla paylaşabilir ve onlardan akıl alabiliriz. Ama bunları sadece beyin fırtınası yapmak ve en doğru karara varmak için bir aşamaymış gibi düşünmeliyiz. Her ne olursa olsun, kimsenin etkisinde kalmadan kendi kararlarımızı almalıyız.

Düzenli bir hayat sürmekte bu işin temel meselelerinden biridir. Düzen kısmını, herkes gibi yaşayacaksınız diye düşünmeyin. Sizin öncelikleriniz neler? Nasıl bir yaşam tarzınız var? hangi işle meşgulsünüz? Ve hedefiniz nedir? Bu soruların cevaplarını verdikten sonra kendinize en çok yarayacak düzeni seçin. Örneğin amacınız yazar olmaksa ve geceleri verimli çalışıyorsanız herkes gibi sabah dokuzda uyanmanız gerekmez. Benim verimli saatlerim akşam saatleri deyip, akşam sekiz ile on iki arasını çalışma saatiniz olarak seçebilirsiniz. Önemli olan bu süreyi en verimli şekilde geçirmenizdir. Ama bir avukatsanız hiçbir mahkeme sizin için davaları akşam saati görmeyecektir. Bu sebeple ayak uydurmanız gereken zorunluluklar bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme, spor yapma, kendini geliştirecek aktiviteler de bulunma ve kendinize dinlenme şansı tanımanızda başarılı olmak ve hayatınızı yönetmek için gereklidir.

Yönetmekle ilgili özlü sözler okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı